Հայերը, Ամերիկացիները եւ այլ ազգի ներկայացուցիչներ հուլիսի 26-ին միավորվում են մասնակցելու Սեւանա լճում եւ նրա շուրջ տեղի ունեցող տրիաթլոնին (լող, հեծանվավազք, վազք): Տրիաթլոնի նպատակն է աջակցել Marine Semper Fi (վիրավորված ամերիկյան ծովային հետեւակների ֆոնդին) եւ Տիրամայր ամառային ճամբարին, որտեղ հանգստանում են Հայաստանի բազմազավակ եւ անապահով ընտանիքների երեխաները:
Միջոցառման կազմակերպիչները Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության ներկայացուցիչներն են, ովքեր արդեն երկրորդ տարին է նման մրցումներ են կազմակերպում: 2008 թվականին կայացած առաջին տրիաթլոնի արդյունքում հավաքվել էր 10000 ԱՄՆ դոլար: Այս տարի կազմակերպիչները ծրագրում են գերազանցել իրենց նախորդ տարվա արդյունքը:
Մրցումները կրում են անհատական եւ թիմային (երեք մասնակից) բնույթ եւ կանցկացվեն Օլիմպիական եւ կարճ հեռավորություններով:
Օլիմպիական հեռավորություն 1,5 կմ լող, 40կմ հեծանվավազք, 10կմ վազք:
Կարճ ուղի 500մ լող, 26կմ հեծանվավազք, 5կմ վազք/քայլ:
Տրիաթլոնին մասնակցելու անդամավճարը կազմում է 5000 դրամ, որը ներ է առնում սնունդ, խմիչք եւ վերնաշապիկ: Ցանկացողները կարող են մրցումներին մասնակցել սեփական ընտրությամբ:
Մրցանակներ կտրվեն միայն առաջին եւ երկրորդ տեղերի հաղթողներին Տղամարդկանց, Կանանց, Օլիմպիական, Կարճ, Անհատական եւ Թմային ենթախմբերում:
Հուլիսի 5-ին Սեւանա լճի ափին տեղի կունենա նախնական փորձնական տրիաթլոն, որին կարող են մասնակցել բոլոր ցանկացողները, առանց անդավճարի: Կեսօրին մասնակիցները «Տիրամայր» ամառային ճամբարի հրավերով կմեկնեն Ծաղկաձոր լանչի, իսկ երեկոյան կմասնակցեն զվարճանքի ծրագրի (դիսկոտ, կարաոկե եւ այլն):
Հուլիսի 5-ին մասնակիցներն առավոտյան Երեւանի ժամանակով ժամը 7:45-ին կմեկնեն Սեւան Հայաստանի ԱՄՆ դեսպանության շենքի մոտից:
Փորձնական մրցումներին մասնակցել ցանկացողները պետք է նախապես դիմեն կազմակերպիչներին` իրենց տրանսպորտ տրամադրելու համար:
Հուլիսի 26-ին կայանալիք գլխավոր մրցաշարին մասնակցելու համար հարկավոր է լրացնել էլեկտրոնային դիմումը www.lakesevantri.com պաշտոնական կայքում:

29 Июнь 2009 - 15:19 AMT
Мероприятие носит благотворительный характер, целью которого оказать финансовую помощь фонду раненых морских пехотинцев Америки (Marine Semper Fi) и летнему лагерю «Тирамайр», где отдыхают дети из необеспеченных и многодетных семей Армении.
Организаторами мероприятия являются представители посольства США в Армении, которые уже второй год подряд организовывают подобные соревнования. Первый триатлон, прошедший в 2008 году, собрал 10000 долларов США. В этом году организаторы намереваются превзойти свой прошлогодний результат.
Соревнования несут индивидуальный и командный характер (3 участника) и будут проходить в Олимпийском и в коротком форматах.
Олимпийский формат: заплыв на 1,5 км, велопробег на 40 км и бег – 10 км.
Короткий формат: заплыв на 500 м, велопробег на 26 км и бег – 5 км.
Взнос для участия в триатлоне – 5000 драм, в который входит футболка, еда и напитки. Желающие могут принять участие в соревнованиях по собственному выбору.
Учреждены призы для победителей и вторых призеров как мужских, так и женских соревнований.
5 июля на озере Севан состоится предварительный пробный триатлон, в котором могут принять участие все желающие без членского взноса. Днем участники по приглашению летнего лагеря «Тирамайр» отправятся в Цахкадзор на ланч, а вечером примут участие в развлекательной программе (дискотека, караоке и.т.д).
Участники 5 июля утром в 7:45 по ереванскому времени отправляются в Севан от здания посольства США в Армении.
Желающие принять участие в пробных соревнованиях должны заранее обратиться к организаторам для предоставления им транспорта.
Для участия в главном турнире 26 июля участники должны заполнить регистрационный бланк на официальном сайте соревнования – www.lakesevantri.com