Հունիսի 29-ին Երեւանում մեկնարկել է «Երեւանի գավաթ» 9-րդ միջազգային պատանեկան մրցաշարը, որն առաջին անգամ կրում է 2009-ի ապրիլին վախճանված լեգենդար հայ թենիսիստ Ալեքսանդր Ծատուրյանի անունը: Մրցաշարի մասնակիցները բաժանվել են 2 տարիքային կարգերի. 14 եւ 16 տարեկան:
Հունիսի 30-ին տեղի է ունեցել Ալեքսանդր Ծատուրյանի անվան մրցաշարի բացման արարողությունը, ինչպես նաեւ` Արթուր Շիլաջյանի անվան երկրորդ մրցաշարի, որը մեկնարկում է հուլիսի 6-ին առաջինի ավարտից հետո:
Մրցաշարին մասնակցում են 130 պատանի թենիսիստներ 16 երկրներից, այդ թվում Հայաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Գերմանիայից, Սերբիայից, Վրաստանից, Իտալիայից, Իսրայելից, Ղրղզստանից, Թուրքիայից, Ղազախստանից, Մոլդովայից, Կիպրոսից, Կանադայից, Լատվիայից եւ ԱՄՆ-ից:
Մրցույթները տեղի են ունենալու 6 կորտերում: Հայաստանի Թենիսի ֆեդերացիայի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Արեւիկ Ուդումյանի խոսքերով, այդ մրցաշարերը շատ մեծ դեր են խաղում Հայաստանում թենիսի զարգացման եւ տարածման գործում:
«Մրցաշարը շատ հարմար է մեզ համար, քանի որ այն անցկացվում է Հայաստանում, եւ մեր թենիսիստները միջազգային փորձ ձեռք բերելու եւ վարկանիշային միավորներ հավաքելու մեծ հնարավորություն են ունենում: Հայաստանը միջազգային հանրության աչքում ձեռք կբերի երկրի կարգավիճակ, որտեղ շատ սիրում են թենիսը եւ մեծ կարեւորություն են տալիս նրան: Միայն այն, որ տարեց տարի մասնակիցների թիվը մեծանում է, այն բանի ապացույցն է, որ Հայաստանում թենիսի համբավն աճում է»,- նշել է Ուդումյանը:
Մրցաշարի մասնակիցներն են Հայաստանի Թենիսի ֆեդերացիան եւ «Orange tennis» մարզաառողջարանական համալիրը:

29 июня в Ереване стартовал 9 международный юношеский турнир «Кубок Еревана», который впервые носит имя скончавшегося в апреле 2009 года легендарного армянского теннисиста Александра Цатуряна. Участники турнира разделились на 2 возрастные категории: 14 и 16 лет.
30 июня состоялась церемония открытия как турнира имени Цатуряна, так и второго турнира – имени Артура Шиладжяна, который стартует сразу по окончанию первого 6 июля.
В турнире принимают участие более 130 юных теннисистов из 16 стран, в том числе Армении, России, Украины, Германии, Сербии, Грузии, Италии, Израиля, Киргизии, Турции, Казахстана, Молдавия, Кипра, Канады, Латвии и США.
Соревнования пройдут сразу на шести грунтовых кортах. По словам ответственного Федерации тенниса Армении по связям с общественностью Аревик Удумян, Эти турниры играют очень большую роль в деле развития и популяризации тенниса в Армении.
«Турнир очень удобен для нас, поскольку он проводится в Армении, и наши теннисисты получают хорошую возможность набраться международного опыта и набрать рейтинговые очки. Также Армения в глазах международной общественности приобретает статус страны, где очень любят теннис и придают ей большую важность. Только то, что из года в год число участников увеличивается, является доказательством того, что популярность тенниса в Армении возрастает», – отметила Удумян
Организаторами турнира выступают Федерация тенниса Армении и спортивно-оздоровительный комплекс «Orange Tennis».