Հունիսի 2-3-ը Բանամյան կղզիների Նասաու քաղաքում տեղի է ունեցել ՖԻՖԱ-ի 59-րդ համագումարը: Հայաստանից այդ համագումարին մասկացում էին ՀՖՖ գործադիր տնօրեն Արմեն Մինասյանը, ՀՖՖ փոխնախագահ Աշոտ Մանուկյանը եւ ՀՖՖ գործկոմի անդամ Էդուարդ Ղազարյանը: Վերջինս պատմել է համագումարի ընթացքում ընդունված մի քանի դրույթների մասին:
«59-րդ համագումարը տարբերվում էր նախկիններից առաջին հերթին նրանով, որ հոբելյանական էր, քանի որ այս տարի ՖԻՖԱ-ն դարձել է 105 տարեկան: Համագումարի ընթացքում քննարկվել են ռազմավարական հարցեր, որոնք ուղղված են ֆուտբոլի զարգացմանը: Մասնավորապես Բլատերը հատուկ ընդգծել է ֆուտբոլի եւ ֆուտբոլիստի պաշտպանվածության կարեւորությւոնը, ՖԻՖԱ կառավարման համակարգի զարգացումն ու կատարելագործումը»,- ասել է Ղազարյանը:
Ֆուտբոլի պաշտպանվածության տակ հասկանում են կաշառակերության դեմ պայքար, որն առաջին հերթին վերաբերում է մրցավարությանը, ինչպես նաեւ բռնությանը եւ խթանիչներին:
«Ինչ վերաբերում է մրցավարությանը, ապա հնարավոր է մոտ ապագայում 5 մրցավարներ ընդգրկելու գաղափարի իրականացումը: Երեք մրցավարներին միանում են եւս երկուսը, որոնք հսկելու են դարպասների մոտ: Ինչ վերաբերում է ֆուտբոլիստների պաշտպանվածությանը, ապա ինչպես հայտնի է, միջազգային տրանսֆերների իրավունք ունեն 18 տ եւ ավել ֆուտբոլիստները, բայց կան մի շարք բացառություններ, որոնցից մեկը թույլ է տալիս տեղափոխում իրականացնել 18 տարին չլրացած այն ֆուտբոլիստների համար, որոնց ծնողները տեղափոխվել են ուրիշ երկիր մշտական բնակություն հաստատելու: Մեկն էլ այն է, որ յուրաքանչյուր ֆուտբոլիստ պետք է գրանցվի իր երկրի ֆեդերացիայում: Հակառակ դեպքում տեղափոխում չի իրականանում»,- ասել է Ղազարյանը:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել խթանիչների հարցին: Ներկայացվել է այն դեղամիջոցների ցուցակը, որոնք կարելի է օգտագործել: 1994-2000 թթ. անցկացրած թեստավորումները ցույց են տվել, որ խթանիչների օգտագործումն այդքան տարածված չէ ֆուտբոլի մեջ:
Եզրափակելով խոսքը` Ղազարյանն ասել է,- «Գլխավոր թեզն այն է, որ ֆուտբոլն ավելի շատ է նպաստում առողջությանը, քան ցանկացած այլ մարզաձեւ: Բազմաթիվ հետազոտություններից հետո մասնագետները եկել են այն եզրակացության, որ յուրաքանչյուր մարդ, շաբաթը երկու անգամ խաղալով ֆուտբոլ, նվազեցնում է մի շարք հիվանդությունների առաջացման հնարավորությունը: Առաջադրվում է նոր կարգախոս` «Ֆուտբոլ հանուն առողջության»:

1 Июль 2009 - 12:07 AMT
2-3 июня 2009 года в городе Насау на Банамских островах состоялся 59 конгресс ФИФА. Из Армении на этом мероприятии присутствовали исполнительный директор ФФА Армен Минасян, вице-президент ФФА Ашот Манукян и член исполкома ФФА Эдуард Казарян. Последний рассказал о некоторых постановлениях, принятых в ходе конгресса.
«59 конгресс был несколько отличным от прежних, во-первых, тем, что он был юбилейным, поскольку в этом году ФИФА исполнилось 105 лет. В ходе конгресса были обсуждены стратегические вопросы, направленные на развитие футбола. В частности Блатер особо подчеркнул важность защищенности футбола и футболиста, развитие и совершенствование системы управления ФИФА», – сказал Казарян
Под защищенностью футбола подразумевается борьба против коррупции, которая в первую очередь касается судейства, а также насилия и допинга.
«Что касается судейства, то возможно в ближайшем будущем осуществление идеи пяти судей. К трем судьям присоединятся еще двое, которые будут дежурить за воротами. В связи с этим УЕФА провел эксперимент, который полностью оправдал себя. Что касается защищенности футболистов, то, как уже известно, международным трансферам подлежат футболисты старше 18-и, но есть ряд исключений, один из которых позволяет осуществить трансфер футболиста не достигшего 18 лет, если его родители переезжают в другую страну на постоянное жительство. Для того чтобы защитить права несовершеннолетних футболистов были введены ряд условий, один из которых то, что любой футболист должен быть зарегистрирован в Федерации своей страны. В противном случае трансфер не сможет осуществиться», – цитирует Казаряна официальный сайт ФФА.
Также было уделено большое внимание вопросу допинга. Представлен список тех лекарственных препаратов, которые можно использовать. В ходе конгресса был приведен очень интересный пример: 1994-2009гг. было проведено тестирование 6000 футболистов, на что было затрачено 3 млн. долларов, а в итоге было обнаружено 2-3 человека, использовавшие неразрешенные препараты. Практически, это тестирование показывает, что использование допинга не столь распространено в футболе.
В конце Эдуард Казарян рассказал об оценке специалистов, касающегося футбола с медицинской точки зрения.
«Главный тезис – это то, что футбол способствует здоровью в большей мере, чем другие виды спорта. После многочисленных исследований специалисты пришли к следующему заключению: любой человек, играя дважды в неделю по 45 минут в футбол, существенно снижает вероятность заболевания рядом распространенных болезней. Выдвигается новый девиз – «Футбол ради здоровья», – заключил Казарян