Երեւանում Վազգեն Սարգսյանի անվան Հանրապետական մարզադաշտում ամփոփվել են «Ազգային ժողովի գավաթի» խաղարկության եզրափակիչ փուլի արդյունքները (դպրոցականների միջեւ հանրապետական մրցույթներ):
Մրցույթների հաղթող է դարձել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության թիմը, որը պարգեւատրվել է գլխավոր մրցանակով` «Ազգային ժողովի գավաթով», դիպլոմներով եւ սպորտային ատրիբուտներով: Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Գեղարքունիքի մարզի թիմը, իսկ երրորդ տեղը` Կոտայքի մարզի թիմը:
Բոլոր մասնակիցներին հանձնվել են դիպլոմներ եւ մրցանակներ:
Մրցույթի կազմակերպիչներն էին Հայաստանի Կրթության եւ գիտության նախարարությունը, ՀՀ ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերով հանձնաժողովը, Սպորտի եւ երիտասարդության նախարարությունը, Հայաստանի ԱՕԿ-ը եւ «Սպորտը բոլոր համար» ու «Աշխատանքային պաշարներ» սպորտային կազմակերպությունները:
Փակելով սպորտային միջոցառումը` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը նշեց, որ այդ մրցույթներում պարտվողներ չկան, քանի որ գլխավորը մասնակցությունն էր, իսկ դպրոցականները հիանալի հնարավորություն են ստացել ընկերներ ձեռք բերել: Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն իր հերթին ընդգծեց, որ նման միջոցառումները նպաստում են երիտասարդության առողջ կենսակերպի ամրապնդմանը:
«Հուսով եմ, որ դպրոցականները նման ջանքերով կսկեն պատրաստվել նոր ուսումնական տարվան, որովհետեւ այն երազանքները, որոնց մասին ինձ պատմել են մեր զրույցների ընթացքում, կարող են իրականանալ միայն լավ գիտելիքներ եւ կրթություն ձեռք բերելու դեպքում»,- նշել է Աշոտյանը:

2 Июль 2009 - 12:16 AMT
В Ереване на Республиканском стадионе имени Вазгена Саргсяна были подведены итоги финального этапа розыгрыша «Кубка Национального Собрания» (республиканские соревнования среди школьников).
Победителем соревнований стала команда Нагорно-Карабахской Республики, который был награжден главным трофеем – «Кубком Национального Собрания», дипломами и спортивной атрибутикой. Второе место заняла команда Гегаркуникской области, а третьего места удостоилась команда Котайкской области.
Всем участникам соревнований были вручены дипломы и призы.
Организаторами соревнований выступили Министерство образования и науки Армении, Комиссия НС РА по вопросам образования, науки, культуры, молодежи и спорта, Министерство спорта и по делам молодежи, НОК Армении и спортивные организации «Спорт для всех» и «Трудовые резервы».
Закрывая спортивное мероприятие, вице-спикер парламента РА Самвел Никоян отметил, что в этих соревнованиях проигравших нет, поскольку главное было участие, а школьники получили прекрасную возможность приобрести друзей. Министр образования и науки Армении Армен Ашотян, в свою очередь, подчеркнул, что подобные мероприятия способствуют укоренению здорового образа жизни молодежи.
«Надеюсь, что школьники с таким же усердием начнут готовиться к новому учебному году, потому что те мечты, о которых вы мне рассказали в ходе наших бесед, могут стать явью лишь при приобретении хороших знаний и получения образования», – отметил Ашотян