3 Հուլիս 2009 - 15:45 AMT
Հայ գրոսմայսթերները, օլիմպիական չեմպիոններ Վլադիմիր Հակոբյանը, Գաբրիել Սարգսյանը եւ Տիգրան Պետրոսյանը պատմել են հունիսի 24-25-ը Փարիզում տեղի ունեցած Ֆրանսիայի հավաքականի հետ ընկերական խաղի մասին, որում Հայաստանի հավաքականը 11:4 հաշվով հաղթանակ է տարել:
«2 ամիս առաջ մենք առաջարկություն ենք ստացել հանդիպում անցկացնել, եւ մենք հաճույքով համաձայնեցինք: Չնայած նրան, որ մրցույթը Հայաստանի համար վարկանիշային էր, մարզական տեսանկյունից շատ հետաքրքիր էր: Խաղի առաջին օրը համառ պայքար էր ընթանում, եւ մենք այդքան հաջող հանդես չեկանք, քանի որ հոգնած էինք. ես «Ֆորդ-Բոյար» խաղից հազիվ էի հասցրել գալ խաղին, Լեւոն Արոնյանը եկել էր Ավստրալիայից, մյուսները եւս հոգնած տեսք ունեին, բայց երկրոդ օրը հաջող հանդես եկանք` հաղթանակ տանելով 11:4 հաշվով»,- նշել է Տիգրան Պետրոսյանը:
Վլադիմիր Հակոբյանն իր հերթին ասել է, որ Ֆրանսիա-Հայաստան հանդիպումը «շոուի» բնույթ էր կրում, բայց չնայած դրան, տրամադրվածությունը մարզական էր:
«Խաղի կազմակերպիչը մեր հայրենակից, Ֆրանսիայում բնակվող Վարդան Գաբրիելյանն էր: Նա իսկապես մեծ ջանքեր է գործադրել նրա համար, որպեսզի խաղը կայանա: Չնայած նրան, որ հանդիպումը «շոուի» բնույթ էր կրում, մենք լրջորեն տրամադրված էինք հաղթանակի: Մենք ի սկզբանե գերազանցում էինք մեր հակառակորդներին, ուստի հաղթանակը կարելի է օրինաչափ համարել»,- ասել է Հակոբյանը:

Армянские гроссмейстеры, олимпийские чемпионы Владимир Акопян, Габриель Саргсян и Тигран Петросян поделились мнением о прошедшем в Париже 24-25 июня товарищеском матче против сборной Франции, в котором сборная Армении одержала победу со счетом 11-4 (ничейные очки не в счет).
«2 месяца назад мы получили предложение провести матч и с удовольствием согласились. Несмотря на то, что соревнование Армения было рейтинговым, со спортивной точки зрения было очень интересно. В первый день матча шла очень упорная борьба, и мы выступили не очень удачно, поскольку были уставшими: я с игры «Форт-Боярд» еле успел к игре, Левон Аронян приехал из Австралии, да и остальные выглядели вяло, но во второй день мы реабилитировались и лучше выступили, одержав победу со счетом 11:4», – отметил Тигран Петросян.
Владимир Акопян, в свою очередь, сказал, что встреча Франция – Армения носила характер «шоу», но, несмотря на это, настрой был спортивный.
«Организатором матча выступил наш соотечественник, проживающий во Франции Вардан Габриелян. Он действительно приложил очень большие усилия для того, чтобы матч состоялся. Несмотря на то, что встреча носила характер какого-то «Шоу», мы серьезно настроились на победу. Изначально мы были фаворитами и явно превосходили наших соперников, поэтому победу можно считать закономерной», – сказал Акопян