Հուլիս ամիսը հայ թեթեւ ատլետների համար հագեցած է միջազգային առաջնությունների տեսակետից, PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են Հայաստանի Թեթեւ ատլետիկայի ֆեդերացիայում:
Մասնավորապես, թեթեւ ատլետներ Արամ Դավթյանն ու Հայկանուշ Բեգլարյանը մարզիչ Արսեն Պետրոսյանի գլխավորությամբ հուլիսի 14-20 Կաունաս քաղաքում (Լիտվա) կմասնակցեն Եվրոպայի մինչեւ 23 տարեկանների առաջնությանը: Ավելի վաղ ծրագրվում էր, որ «Հին աշխարհի» առաջնությանը կմեկնի Վարդան Փահլեւանյանը, որն անցյալ հունիսին Եվրոպայի թիմային առաջնությանը փայլուն եկույթ ունեցավ` ցույց տալով լավագույն արդյունքը «հեռացատկ» վարժության մեջ (7,82 մ), բայց վնասվածքի պատճառով նրան փոխարինեց Դավթյանը:
Իսկ հուլիսի 21-27 սերբական Նովի Սադ քաղաքում հայ թեթեւ ատլետները կմասնակցեն ավագ տարիքային կարգի Եվրոպայի պատանեկան առաջնությանը: Հայկական պատվիրակության կազմը կորոշվի մոտ օրերս:
Եւս մեկ թեթեւ ատլետ` Սեւակ Եղիկյանը, պետք է Հայաստանը ներկայացնի լեռնային պայմաններում մրցավազք մարզաձեւում Եվրոպայի առաջնությանը, որը տեղի կունենա հուլիսի 12-ին ավստրիական Տելֆես Իմ Ստուբայ քաղաքում, բայց նրա հայրն ու անձնական մարզիչ Տիգրան Եղիկյանը հրաժարվել է մասնակցությունից իր որդու ոտքի վնասվածքից:
Հայաստանի Թեթեւ ատլետիկայի ֆեդերացիան պատրաստվում է նաեւ աշխարհի առաջնությանը, որը կկայանա օգոստոսի 15-23 Բեռլինում: Այդ նպատակով թեթեւ ատլետ Մելիք Ջանոյանը հուլիսի 2-ին Գյումրի քաղաքում սկսել է ուսումնամարզական գործընթացը: Աշխարհի առաջնությանը Հայաստանից ելույթ կունենա նաեւ մեկ թեթեւ ատլետուհի, որի անունը դեռեւս որոշված չէ:

7 Июль 2009 - 13:56 AMT
Июль для армянских легкоатлетов является насыщенным месяцем с точки зрения международных турниров, сообщили PanARMENIAN.Net в Федерации легкой атлетики Армении.
В частности, легкоатлеты Арам Давтян и Айкануш Бегларян во главе с тренером Арсеном Петросяном с 14 по 20 июля в городе Каунас (Литва) примут участие в чемпионате Европы до 23 лет. Ранее планировалось, что на первенство «Старого света» отбудет Вардан Пахлеванян, который на прошедшем в июне командном чемпионате Европы выступил блестяще, показав лучший результат в упражнении «прыжок в длину» (7,82м), но из-за травмы его заменил Давтян.
А с 21 по 27 июля в сербском городе Нови Сад двое армянские легкоатлеты примут участие в чемпионате Европы среди юношей старшей возрастной категории. Состав армянской делегации определится в ближайшие дни.
Еще один легкоатлет, Севак Егикян, должен был представлять Армению на чемпионате Европы по бегу в горных условиях, который пройдет 12 июля в австрийском городе Телфес Им Стубай, но его отец и личный тренер Тигран Егикян отказался от участия по причине травмы ноги своего сына.
Федерация легкой атлетики Армении также готовится к предстоящему чемпионату мира, который пройдет с 15 по 23 августа в Берлине. С этой целью легкоатлет Мелик Джаноян 2 июля в городе Гюмри начал учебно-тренировочный процесс. На первенство мира от Армении выступит также одна легкоатлетка, чье имя пока не определено.