Հայաստանը լողի 36-րդ Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությանը ներկայացնում է մեկ մարզիկ: Տասնյոթամյա հայ լողորդ Սերգեյ Պեւնեւն իր մարզիչ Միքայել Ջիլայանի հետ միասին արդեն մեկնել է Պրահա, որտեղ հուլիսի 8-12 իր ուժերը կփորձի 44 երկրներից ժամանած լողորդների հետ միասին: Հայաստանի Լողի ֆեդերացիայի նախագահ Իգոր Սաֆարյանի խոսքով, երիտասարդ լողոդի համար, որն առաջին անգամ է մասնակցում Եվրոպայի առաջնությանը, դա փորձ ձեռք բերելու լավ հնարավորություն է:
«Մենք շատ արդյունավետ ուսումնամարզկան հավաք ենք անցկացրել Ծաղկաձորում: Մեր մարզիկը լավ ֆիզիկական պատրաստվածություն ունի: Առայժմ մեդալների հույս չունենք, քանի որ ներկա պահին չունենք կատարելագործման պայմաններ»,- նշել է Սաֆարյանը:
Հայ լողորդ Սերգեյ Պեւնեւը հանդես կգա բատտերֆլյայ ոճով 50մ հեռավորության վրա եւ ազատ ոճով 50, 100 եւ 200 մ հեռավորությունների վրա:

8 Июль 2009 - 13:56 AMT
Армения на 36-м молодежном первенстве Европы по плаванию будет представлена одним спортсменом. Семнадцатилетний Сергей Певнев вместе со своим тренером Микаелом Джилаяном уже отбыл в Прагу, где с 8 по 12 июля ему придется испытать свои силы среди пловцов из 44 стран. По словам президента Федерации по плаванию Армении Игоря Сафаряна, для молодого пловца, впервые принимающего участие в первенстве Европы, это хороший шанс набраться опыта.
«Мы провели очень результативный учебно-тренировочный сбор в Цахкадзоре. Наш спортсмен находится в хорошей физической форме. На медали пока не рассчитываем, поскольку на данный момент условий для совершенствования у нас нет», – отметил Сафарян
Армянский пловец Сергей Певнев выступит в стиле баттерфляй на дистанции 50м и в свободном стиле на дистанциях 50, 100 и 200м.