17 Հուլիս 2009 - 14:31 AMT
Հայկական ավիացիայի մի քանի ոլորտներում իրավիաճակը բավականին տագնապալի է: Այդ մասին Երեւանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ազգային ավիացիայի միության նախագահ Դմիտրի Ադբաշյանը: «Առաջին հերթին պետք է ուշադրություն դարձնել կադրերի վրա: Այն դպրոցը, որն իսկական մասնագետներ է պատրաստում, մենք այսօր չունենք: Դա բացատրվում է նրանով, որ Հայաստանում չկա թեթեւ ավիացիա»,-նշել է նա: Ըստ Ադբաշյանի, չնայած նրան, որ Հայաստանի ազգային փոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը զարգանում է, այնուամենայնիվ նրա հնարավորությունները սահմանափակ են: «Արմավիան» չունի բեռնատար ինքնաթիռներ, որոնք կկարողանան ապահովել հայկական բեռների արտահանումը: Խորհրդային տարիներին միայն Հայաստանից արտահանվում էր շուրջ 80-100 հազար տոննա գյուղմթերք: Այս գործոնն անդրադառնում է Հայաստանի տնտեսության վրա»,-ասել է նա:
Կարեւոր է նաեւ հեռավոր մագիստրալային ինքնաթիռների առկայությունը: «Այսօր մեր ավիափոխադրիչները բանակցում են այս հարցի շուրջ: Պատկերացրեք, որ Երեւան-Լոս Անջելես ինքնաթիռը 2-3 վայրէջք է կատարում: Յուրաքանչյուր վայրէջքը ավելացնում է թռիչքի ժամանակը 40 րոպեով, ինչը չի կարող չանդրադառնալ նաեւ ավիատոմսերի գների վրա»,-հայտարարել է Ադբաշյանը:

17 Июль 2009 - 14:31 AMT
В нескольких сферах армянской авиации ситуация довольно тревожная. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил президент Национальной авиационной ассоциации (НАА) Армении Дмитрий Атбашьян. “В первую очередь необходимо обратить внимание на кадры. Той школы, которая готовила настоящих специалистов, сегодня нет. Это обосновано тем, что в Армении нет легкой авиации”,- заметил президент НАА. По его словам, не смотря на то, что национальный перевозчик Армении, авиакомпания “Армавиа” развивается, тем не менее, у нее ограниченные возможности. “У “Армавии” нет грузовых самолетов, которые смогли бы обеспечить экспорт армянских грузов. В советские годы только из Армении экспортировали около 80-100 тысяч тонн сельскохозяйственных товаров. Этот фактор непосредственно отражается на экономике Армении”,- подчеркнул Дмитрий Атбашьян.
Немаловажным фактором для развития авиации является также наличие дальномагистральных самолетов. “Сегодня наши авиаперевозчики ведут переговоры по этому вопросу. Представьте, что для совершения рейса Ереван-Лос-Анджелес самолет делает 2-3 посадки. Каждая посадка увеличивает время полета на 40 минут, что не может не сказаться на цены авиабилетов”,- заявил президент НАА.