17 Հուլիս 2009 - 17:25 AMT
Ադրբեջանի բասկետբոլի պատանեկան հավաքականի պարտությունը իրենց հայ հասակակիցներից Վրաստանում անցնող մրցաշարի շրջանակներում, դժգոհություն է առաջացրել Ադրբեջանում: Ինչպես հաղորդում է ExtraTime.az-ը, խաղի ժամանակ ադրբեջանական թիմում թիմի գլխավոր մարզիչ Թաիր Ուրազաեւի եւ Ադրբեջանի սպորտային պարերի ֆեդերացիայի նախկին նախագահ Էլհան Աղաեւի դրդմամբ վիճաբանություն առաջացավ:
Ինչ-ինչ պատճառներով թիմի ղեկավարումը ստանձնեց Աղաեւը, պատճառաբանելով իր որոշումը նրանով, որ ինքը երիտասարդության ու սպորտի հարցերով նախարարության ներկայացուցիչն է ու ինքն է գլխավորը: Ուրազաեւը դեմ է դուրս եկել Աղաեւի որոշմանն, սակայն Աղաեւն անդրդվելի է մնացել:
«Խաղը ղեկավարում էր Էլհան Աղաեւը, եւ նույնիսկ չգիտեմ, թե ինչո՞ւ,-հարց է տալիս Ուրազաեւը:-Թիմի գլխավոր մարզիչը ես եմ, սակայն նա ասաց, որ նախարարության ներկայացուցիչն ինքն է, ուստի գլխավորը ինքն է: Արդյունքում նա ցուցումներ տվեց տղաներին անհատական խաղ ցուցադրել, թեեւ մեր խաղացողները դեռեւս չեն կարողանում անհատական խաղ ցույց տալ»,-պատմում է Ուրազաեւը:
«Հայկական թիմում շատ բարձրահասակ խաղացող կար,որին դժվար էր զսպել: Նա իր տարիքից մեծ էր երեւում եւ այնքան գնդակ գցեց, որքան հնարավոր էր: Ես էլ սկսեցի բողոքել, պատճառաբանելով, որ մրցումներում չի կարելի փորձեր անել: Ես մտածեցի, որ նախարարության ներկայացուցիչը, ակսակալը սկանդալ չի բարձրացնի: Խաղի ժամանակ նա մեր երկու բարձրահասակ խաղացողներին թողեց երեքի փոխարեն: Արդյունքում ես չցանկացա շարունակել վեճը Էլհան Աղաեւի հետ, քանի որ դա լավ չէր անդրադառնա Ադրբեջանի իմիջի վրա»,-ասել է Ուրազաեւը:

Поражение юношеской баскетбольной сборной Азербайджана от армянских сверстников в рамках международного турнира в Грузии, в Азербайджане вызвало недовольство. Как сообщает ExtraTime.az, в ходе матча в азербайджанской команде чуть не возник скандал, спровоцированный главным тренером команды Таиром Уразавым и экс-президентом Федерации спортивных танцев Азербайджана Эльханом Агаевым.
По каким-то причинам руль команды взял в свои руки Агаев, мотивируя свое решение тем, что он представитель Министерства молодежи и спорта и поэтому он является главным. Спор возник в результате выступления Уразаева против решения Агаева играть в личную защиту, но Агаев оказался непреклонен.
«Руководил игрой Эльхан Агаев, и даже не знаю, почему? – задается вопросом Таир Уразаев. – В команде главным тренером числюсь я, но он сказал, что является представителем Министерства молодежи и спорта и поэтому он является главным. В результате он дал указания ребятам играть персонально, хотя наши игроки пока не могут играть в персональную защиту», – рассказывает Уразаев
По словам Уразаева, спор начался с того, что он запротестовал против выбранной тактики Агаева.
«В составе армянской команды был очень высокий игрок, которого трудно было удержать. Он не по годам выглядел взросло и он набросал нам столько, сколько можно было набросать. Я поэтому и стал протестовать, мотивируя это, тем, что на соревнованиях нельзя экспериментировать. Я подумал, человек из Министерства, к тому же аксакал и не стал доводить до скандала. Но я чем мог помогал ребятам во время игры. В игре он поставил двоих высоких наших игроков вместо троих. В результате я не хотел дальше с ним ругаться, потому, что это было бы не хорошо для имиджа Азербайджана», – заключил Уразаев.
Напомним, что 9 июля 2009 года армянская дружина одержала победу над азербайджанской командой со счетом 74:61 .