22 Հուլիս 2009 - 05:40 AMT
ՀՀ ըմբշամարտի պատնեկան հավաքականը Սերբիայում ընթացող Եվրոպայի առաջնության առաջին իսկ օրը նվաճեց մեկ ոսկե եւ երկու բրոնզե մեդալ: Նշենք, որ ՀՀ հավաքականի բոլոր հինգ մարզիկները, որ հանդես եկան առաջին օրը, հանդիպեցին թուրք մարզիկների հետ:
Բարձրագույն տիտղոսը նվաճեց Արտակ Հովհաննիսյանը (42կգ ք/կ), որը հաջորդաբար հաղթելով Ավստրիայի, Բելառուսի ու Մոլդովայի ներկայացուցիչներին, դուրս եկավ եզրափակիչ, որտեղ հաղթեց նաեւ թուրք ըմբշամարտիկ Մուամմար Շանսակին:
Բրոնզե մեդալներ նվաճեցին Վոլոդյա Ֆրանգուլյանը (50կգ ք/կ) եւ Վալտեր Մարգարյանը (58 կգք/կ): Երկուսն էլ հանդիպեցին Թուրքիայի ներկայացուցիչների հետ, սակայն միայն Մարգարյանին հաջողվեց հաղթել: Արդյունքում հայ ըմբշամարտիկները 3-րդ տեղի համար պայքարում գերազանցեցին Լեհաստանի ու Ուկրաինայի ներկայացուցիչներին, նվաճելով բրոնզե մեդալներ:
ՀՀ եւս մեկ ներկայացուցիչ` Դավիթ Ափոյանը (69կգ ք/կ), կիսաեզրափակչում պարտվեց թուրք ըմբշամարտիկին, այնուհետեւ 3-րդ տեղի համար պայքարում զիջեց նաեւ ադրբեջանցուն: Նմանատիպ արդյունք ցույց տվեց նաեւ Վահե Թամրազյանը (85կգք/կ), որը 1/4 եզրափակչում զիջեց Ադրբեջանի ներկայացուցչին, այնուհետեւ հաղթեց թուրք մարզիկին, սակայն վճռական մենամարտում տանուլ տվեց լեհ ըմբշամարտիկին: Արդյունքում երկու մարզիկները գրավեցին 5 տեղը:
Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչներ Ռուբեն Քարամյանը (46կգ ք/կ), Պետրոս Թադեւոսյանը (54 կգ ք/կ), Էմին Գեւորգյանը (63 կգ ք/կ)եւ Էդիկ Մկոյանը (76 կգ ք/կ) հանդես կգան հուլիսի 22-ին:

22 Июль 2009 - 05:40 AMT
Юношеская сборная Армении по вольной борьбе на чемпионате Европы в Зренянине (Сербия) уже в первый день соревнований завоевала три медали, в том числе одно золото.
Отметим, что все пятеро борцов сборной Армении, выступавшие в первый день турнира, на своем пути встречались с турецкими сверстниками.
Высшую награду в копилку сборной внес Артак Оганесян (в/к 42 кг), который поочередно победив представителей Австрии, Белорусии и Молдовы, вышел в финал, где также взял верх над турецким борцом Муаммером Шансаком.
Бронзовых медалей удостоились Володя Франгулян (в/к 50 кг) и Вальтер Маргарян (в/к 58 кг). Оба борца на пути к олимпу славы встретились с представителями Турции, но лишь Маргаряну удалось одержать победу. В итоге армянские борцы в борьбе за 3 место превзошли представителей Польши и Украины, удостоившись таким образом бронзовых медалей.
Еще один представитель Армении Давид Апоян (в/к 69 кг), сначала в полуфинале проиграл турецкому борцу, затем в борьбе за 3 место уступил представителю Азербайджана. Такой же результат показал Ваге Тамразян (в/к 85 кг), который в 1/4 финала уступил представителю Азербайджана, затем в поединках за 3 место сначала взял верх над турецким борцом, но в решающем бою потерпел поражение от польского спортсмена. Оба спортсмена в итоге заняли 5 места.
Остальные четыре представителя сборной Армении Рубен Карамян (в/к 46 кг), Петрос Тадевосян (в/к 54 кг), Эмин Геворгян (в/к 63 кг) и Эдик Мкоян (в/к 76 кг) выступят 22 июля.