23 Հուլիս 2009 - 17:16 AMT
Հայաստանում հուլիսի 25-26-ը տեղի կունենա «Կուբոտա կարատե» գավաթի միջազգային մրցաշարը, որը կազմակերպվել է Կարատեի միջազգային ասոցիացիայի կողմից: Մրցաշարին կմասնակցեն կարատեիստներ 9 երկրից` ԱՄՆ-ից, Լեհաստանից, Հնդկաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Իրանից, Վրաստանից, Հայաստանից եւ ԼՂՀ-ից:
Հայաստանի կարատեի ազգային ֆեդերացիայի նախագահ Գրիգոր Միքայելյանի խոսքերով, մրցաշարին կմասնակցի 65 օտարերկրյա եւ շուրջ 300 մարզիկ Հայաստանից: «Ինչ-որ առումով վտանգավոր որոշում է համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում նման մակարդակի մրցաշարի կազմակերպումը: Նախնական տվյալներով, մրցաշարին պետք է մասնակցեին թիմեր ավելի քան 35-40 երկրից: Սակայն նրանց թիվն աստիճանաբար նվազեց, քանի որ թիմերը Հայաստան պետք է ժամանեին իրենց սեփական միջոցներով, առանց պետական աջակցության», – ասել է Միքայելյանը:
Մրցաշարի նախաձեռնողն ու կազմակերպիչը Կարատեի միջազգային ասոցիացիայի նախագահ եւ հիմնադիր, կարատեի լեգենդար ճապոնացի վարպետ (10 դան) Սոկե Տակայուկի Կուբոտան է, որն առաջին անգամ է ացելում Հայաստան:

23 Июль 2009 - 17:16 AMT
В Армении 25-26 июля пройдет международный турнир по каратэ “Кубок Куботы”, организованный Международной Ассоциацией Каратэ. В нем примут участие каратисты из 9 стран: США, Польши, Индии, Украины, Белоруссии, Ирана, Грузии, Армении и команда из НКР.
По словам президента Национальной федерации каратэ Армении Григора Микаеляна, в турнире примут участие 65 зарубежных и примерно 300 спортсменов из Армении. «В каком-то смысле, это рискованное решение – в период мирового финансового кризиса организовывать турнир такого уровня. По предварительным данным, в турнире должны были принять участие команды из 35-40 стран. Но постепенно их число уменьшилось, поскольку команды должны были прибыть в Армению на свои собственные средства и без государственной поддержки», – сказал Микаелян
Инициатором и организатором турнира является основатель и президент Международной Ассоциации каратэ и легендарный японский мастер каратэ (10 дан) Соке Такаюки Кубота, впервые посетивший Армению.