23 Հուլիս 2009 - 17:37 AMT
Պաշտոնական այցով առաջին անգամ Հայաստան է այցելել Կարատեի միջազգային ասոցիացիայի հիմնադիր եւ նախագահ, կարատեի լեգենդար ճապոնացի վարպետ (10 դան) Սոկե Տակայուկի Կուբոտան: Վերջինիս այցը, առաջին հերթին, պայմանավորված է նրա անունը կրող մրցաշարի կազմակերպմամբ, որը տեղի կունենա հուլիսի 25-26-ին Երեւանում «Դինամո» մարզադահլիճում:
Կուբոտան ամենահռչակավոր կարատեիստներից մեկն է, արվեստի այդ տեսակի ողջ պատմության մեջ: Նա ծնվել է Ճապոնիայի Կիշի քաղաքում 1934 թվականին: Երկար տարիներ Տոկիոյում զբաղվել է կարատեով: 1964 թվականին Կուբոտան տեղափոխվել է ԱՄՆ, որտեղ եւ հիմնադրել էր Կարատեի միջազգային ասոցիացիան (ITF):
Կուբոտան նաեւ հայտնի է որպես դերասան: Նա դեր է տարել ավելի քան 300 հոլիվուդյան ֆիլմում` այնպիսի համաշխարհային աստղերի հետ, ինչպիսիք են Չակ Նորիսը, Քրիստոֆեր Լամբերտը, Արնոլդ Շվարցնեգերը, Շոն Քոներին:
Կուբոտայի ժամանմամբ, հուլիսի 23-ին Երեւանում տեղի է ունեցել մամլ ասուլիս, որին ներկա են եղել Կուբոտան, Կարատեի միջազգային ասոցիացիայի ներկայացուցիչները, Հայաստանի կարատեի ֆեդերացիայի պատվավոր նախագահ եւ Արցախյան թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Պարգեւ Մարտիրոսյանը, Հայաստանի կարատեի ազգային ֆեդերացիայի նախագահ Գրիգոր Միքայելյանը:
«Կարատեի միջազգային ասոցիացիայի անդամ են հանդիսանում 59 երկիր, այդ թվում նաեւ Հայաստանը: Ես շատ հայ ընկերներ ունեմ, որոնց միշտ ասում էի, որ կայցելեմ Հայաստան, սակայն շատ զբաղված եմ եւ ավելի շուտ չէին կարող: Եվ վերջապես ինձ հաջողվեց այցելել Հայաստան: Ես շնորհակալ եմ հրավերի համար եւ հույս ունեմ, որ առաջիկա մրցաշարը կանցկացվի ամենաբարձր մակարդակով», – ասել է Կուբոտան:

23 Июль 2009 - 17:37 AMT
Впервые Армению с официальным визитом посетил основатель и президент Международной Ассоциации каратэ и легендарный японский мастер каратэ (10 дан) Соке Такаюки Кубота. Визит Куботы, во-первых, обусловливается организацией турнира его имени, который состоится 25-26 июля в Ереване в спортивном зале «Динамо».
Кубота является одним из выдающихся каратистов за всю историю этого вида искусства. Он родился в японском городе Киши в 1934 году. Многие годы занимался каратэ в Токио. В 1964 году Кубота переехал в США, где и основал Международную Ассоциацию каратэ (ITF).
Кубота также известен как актер. Он исполнял роли в более чем 300 голливудских фильмах с участием таких мировых звезд как Чак Норис, Кристофер Ламберт, Арнольд Шварцнеггер, Шон Коннери.
В связи с прибытием Куботы, 23 июля в Ереване состоялась пресс-конференция, на которой присутствовал сам Кубота, представители Международной Ассоциации каратэ, почетный президент Федерации Каратэ Армении предводитель Арцахской Епархии архиепископ Паргев Мартиросян и президент Национальной федерации каратэ Армении Григор Микаелян.
«59 стран являются членами Международной Ассоциации каратэ, в том числе и Армения. У меня много армянских друзей, которым я всегда говорил, что навещу Армению, но я был слишком занят и ранее не мог. И мне наконец удалось навестить Армению. Я благодарен за приглашение и надеюсь, что предстоящий турнир пройдет на самом высоком уровне», – сказал Кубота.