23 Հուլիս 2009 - 19:22 AMT
Հուլիսի 22-ին Արտաշատի «Քաղաքային» մարզադաշտում տեղի ունեցավ մրցավարաների ֆիզպատրաստվածության քննություն, որն անցկացրեց ՈՒԵՖԱ-ի ներկայացուցիչ` ֆիզիկական պատրաստվածության մարզիչ Գժեգոժ Կժոսեկը: Տեստավորումն անցան Հայաստանի Բարձրագույն եւ Առաջին խմբերի հանդիպումները սպասարկող մրցավարները եւ օգնականները, ինչպես նաեւ կին մրցավարները: Տեստավորումը բաղկացած էր 25-րոպեանոց նախավարժանքից, 6×40մ առագավազքից եւ 20×150մ վազքատարածության հաղթահարումից:
Պ-ն Կժոսեկը իր գոհունակությունը հայտնեց հայ մրցավարների ցույց տված արդյունքներից, ընդգծելով դա իր ամփոփիչ խոսքում.«Սրանք ՈՒԵՖԱ-ի ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան տեստեր են եւ այն անձինք, ովքեր զբաղվում են մրցավարությամբ պետք է անցնեն դրանք հեշտությամբ: Ես կարող եմ ասել որ գրեթե բոլորը հաղթահարեցին այդ տեստը: Պետք է գիտակցել, որ ֆիզիկական պատրաստվածությունը պետք է պահպանել եւ բարելավել ամբողջ մրցաշրջանի ընթացքում եւ այդ դեպքում որեւէ խնդիր չի լինի այս տեստերը հանձնելու համար»-ասել է Կժոսեկը:
Ըստ ՈՒԵՖԱ-ի նոր ծրագրի պահանջների, այսուհետ ՈՒԵՖԱ-ի ներկայացուցիչները պարբերաբար կայցելեն ՈՒԵՖԱ-ին անդամակցող երկրներ, այդ թվում նաեւ Հայաստան:

23 Июль 2009 - 19:22 AMT
22 июля на «Городском» стадионе города Арташат представителем УЕФА – тренером по физической подготовке Гжегожем Кжосеком был проведен экзамен по физической подготовке футбольных арбитров. В тестировании приняли участие судьи и их помощники, обслуживающие матчи Высшей и Первой лиги Армении, а также женщины-судьи.
В программу экзамена входила 25-минутная разминка, рывок на 6х40м и марш-бросок на дистанции 20х150м.
Гжегож Кжосек остался доволен результатами, отметив, что практически все армянские судьи прошли тестирование.
«Эти тесты были составлены в соответствии со всеми современными критериями УЕФА. Те люди, кто занимается судейством, должны сдать их без усилий. Скажу только, что практически все армянские судьи прошли тестирование. Мы должны осознавать, что физическую форму нужно поддерживать и развивать в течение всего сезона, и лишь в этом случае судьи смогут сдать экзамен без проблем», – отметил Кжосек
По требованиям новой программы УЕФА, отныне представители УЕФА периодически будут посещать страны-члены УЕФА, в том числе Армению.