Հայ բռնցքամարտիկ Վախթանգ Դարչինյանի մենեջեր Էլիաս Նասերը հաղորդել է, որ առաջին թեթեւագույն քաշային կարգում WBC եւ WBA չեմպիոնը, ամենայն հավանականությամբ, ռինգ դուրս կգա սույն թվականի դեկտեմբերին եւ իր տիտղոսի պարտադիր պաշտպանություն կանցկացնի մեքսիկացի Թոմաս Ռոխասի դեմ մենամարտում:
Sydney Morning Herald -ին տված հարցազրույցում Նասերը պատմել է, որ Ռոխասի ներկայացուցիչների հետ դեկտեմբերի առաջին հանգստյան օրերին մենամարտի անցկացման շուրջ բանակցությունները շարունակվում են:
Մենեջերի խոսքերով, դա նրանց հնարավորություն կտա սպասել մինչեւ թեթեւագույն քաշային կարգում IBF-ի չեմպիոն Ջոզեֆ Ագբեկոյի դեմ հուլիսին կայացած մենամարտում ստացած վնասվածնքերի լիակատար ապաքինումը: Նասերն ընդգծել է, որ հենց այդ վնասվածքները 33-ամյա Դարչինյանին թույլ չտվեցին IBF-ի իր տիտղոսի պարտադիր պաշտպանություն անցկացնել սույն թվականի հոկտեմբերին եւ հարկադրեցին նրան հրաժարվել իր տիտղոսից:
«Հոկտեմբերին չափազանց վաղ կլիներ, անհնարին կլիներ: Մենք կվտանգեինք նրա առողջությունը, – ասել է Նեսերը: – Երկու վնասվածքն էլ եղել են մինչեւ ոսկորը եւ յուրաքանչյուր ունքի ճիշտ մեջտեղում: Այդ մենամարտում նա բավականաչափ հարվածներ էր ստացել գլխով», – Նասերին վկայակոչում է allboxing.ru-ն:
Նշենք, որ 2007 թվականի սեպտեմբերի Խորխե Արսեից կրած պարտությունից հետո Թոմաս Ռոխասը հինգ հաղթանակ է ունեցել եւ նվաճել է WBC ժամանակավոր չեմպիոնական տիտղոսը` սույն թվականի հուլիսին նոկաուտի ենթարկելով իր հայրենակից Էվէրարդո Մորալեսին:

10 Август 2009 - 16:42 AMT
Элиас Нассер, менеджер армянского боксера Вахтанга Дарчиняна сообщил, что чемпион WBC и WBA в первом легчайшем весе, скорее всего, выйдет на ринг в декабре этого года и проведет обязательную защиту своего титула WBC против мексиканца Томаса Рохаса.
В интервью Sydney Morning Herald Нассер рассказал, что переговоры с представителями Рохаса о проведении поединка в первые выходные декабря продолжаются.
По словам менеджера, это позволит им дождаться полного заживления рассечений, полученных Дарчиняном в июльском поединке против чемпиона IBF в легчайшем весе Джозефа Агбеко. Нассер подчеркнул, что именно эти травмы не позволили 33-летнему Дарчиняну провести обязательную защиту своего титула IBF в октябре этого года и вынудили его отказаться от титула.
«Октябрь – это было бы слишком рано, это было бы невозможно. Мы бы рисковали его здоровьем, – сказал Нассер. – Оба рассечения были до кости и находились прямо в середине каждой брови. В том бою он получил достаточно ударов головой», – цитирует Нассера allboxing.ru.
Отметим, что после поражения в сентябре 2007 года от Хорхе Арсе 29-летний Томас Рохас одержал пять побед и завоевал временный чемпионский титул WBC, нокаутировав своего соотечественника Эверардо Моралеса в июле этого года.