20 Օգոստոս 2009 - 12:10 AMT
Ձյուդոյի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության մասնակիցների անվտանգության բոլոր հարցերը լուծված են: Այդ առիթով ոչ միայն Ադրբեջանը, այլեւ Իսրայելն ու Թուրքիան էին պահանջներ ներկայացրել: Ադրբեջանն արդեն ստացել է անվտանգության երաշխիքները, ուստիեւ անվանական հայտ է ուղարկել մեզ»,- կայանալիք ձյուդոյի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության կապակցությամբ հրավիրված մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի Ձյուդոյի ֆեդերացիայի նախագահ Ալեքսան Ավետիսյանը:
«Նշեմ, որ Ադրբեջանի հավաքականը դեռեւս հյուրանոցի համարներ չի պատվիրել, եւ մենք անգա չգիտենք, թե ինչ ճանապարհով են նրանք պատրաստվում ժամանել: Ադրբեջանում այդ առաջնությունը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել: Այդ հարցով զբաղվում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, որը նաեւ Ադրբեջանի ԱՕԿ նախագահն է»,- ասել է Ավետիսյանը:
Ավետիսյանի խոսքով, մասնակից երկրների թիվը ռեկորդային է, քանի որ Եվրոպայի նախորդ երիտասարդական առաջնություններին մասնակից երկրների առավելագույն քանակը եղել է 36:
«Այսօրվա դրությամբ 40 երկրներ արդեն առաջնությանը մասնակցելու հայտ են ներկայացրել: Դա ռեկորդային թիվ է Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության համար: Գրեթե բոլոր մասնակից երկրներն արդեն համարներ են պատվիրել հյուրանոցներում, որտեղ պատրաստվում են կանգ առնել:
«Դեռեւս 2,5 տարի առաջ մենք արդեն սկսել էին պատրաստվել այդ առաջնությանը: Կան մի շարք երկրներ, որոնք առաջնությանը կմասնակցեն լիարժեք կազմով, այսինքն` նրանք մասնակիցներ են հայտագրել բոլոր քաշային կարգերում` թե կանանց, եւ թե տղամարդկանց առաջնություններում: Այդ երկրների թվում են Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, Հոլանդիան, Անգլիան, Վրաստանը, Ուկրաինան եւ Սերբիան: Կան նաեւ երկրներ, որոնք առաջին անգամ են մասնակցում առաջնությանը: Նրանց թվում են Ալբանիան եւ Մոնակոն, որոնք մեկական մարզիկ են հայտագրել»,- նշել է նա:
Սպասվում են պատվավոր հյուրեր, որոնց թվում է Ձյուդոյի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Մարիուշ Լ. Վիզերը: Նրան պաշտոնական հրավեր է ուղարկվել եւ արդեն ստացվել է նրա նախնական համաձայնությունը:

20 Август 2009 - 12:10 AMT
«Все вопросы безопасности участников молодежного первенства Европы по дзюдо решены. Не только Азербайджан предъявил требования по этому поводу, но Израиль и Турция. Азербайджан уже получил гарантии по безопасности, поэтому и отправил нам поименную заявку» – заявил на созванной в связи предстоящим молодежным первенством Европы по дзюдо пресс-конференции президент Федерации дзюдо Армении Алексан Аветисян.
«Отмечу, что сборная Азербайджана пока не забронировала гостиницу, и мы даже не знаем, каким маршрутом они собираются к нам приехать. В Азербайджане это первенство вызвало большой интерес. Этим вопросом занимается президент Азербайджана Ильхам Алиев, который является также президентом НОК Азербайджана», – сказал Аветисян
По словам Аветисяна, число стран-участников является рекордным, поскольку в прошедших молодежных первенствах Европы максимальное количество стран-участников было 36.
«На сегодняшний день 40 стран уже подали заявку на участие в первенстве. Это рекордное число для молодежного первенства Европы. Практически все страны-участники уже забронировали номера в гостиницах, где они собираются остановиться. Мы еще 2,5 года назад начали готовиться к этому первенству. Есть ряд стран, которые примут участие в первенстве полным составом, т.е. и в женском, и мужском турнирах они заявили участников во всех восьми весовых категориях. Среди этих стран Франция, Россия, Голландия, Англия, Грузия, Украина и Сербия. Есть также страны, принимающие участие в первенстве впервые. В их числе Албания и Монако, заявившие по одному спортсмену», – отметил он.
Ожидается также визит ряда почетных гостей, в числе которых президент международной Федерации дзюдо Мариуш Л. Визер. Ему отправлено официальное приглашение, и уже получено предварительное согласие.