21 Օգոստոս 2009 - 18:20 AMT
Հայաստանի երեք ներկայացուցիչներ մտել են աշխարհի լավագույն բռնցքամարտիկների ԱԻԲԱ-ի` պատմության մեջ առաջին վարկանիշային ցուցակի տասնյակի մեջ
Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ընկերակցությունը` ԱԻԲԱ հրապարակել է աշխարհի լավագույն բռնցքամարտիկների` պատմության մեջ առաջին վարկանիշային ցուցակն ըստ բոլոր 11 քաշային կարգերի:
երեք հայ բռնցքամարտիկներ իրենց քաշային կարգերում մտել են լավագույն տասնյակի մեջ` Հովհաննես Դանիելյանը (48 կգ ք/կ) 1150 միավորով 8-րդ տեղում է, Հրաչիկ Ջավախյանը (60 կգ ք/կ) 1250 միավորով` 6-րդ, իսկ Էդուարդ Համբարձումյանը (64 կգ ք/կ) 1200 միավորով ԱԻԲԱ առաջին վարկանիշի 9-րդ տեղում է:
Հայաստանի եւս 7 ներկայացուցիչներ մտել են լավագույնների հարյուրյակի մեջ:
Հայ բռնցքամարտիկների դրությունը ԱԻԲԱ վարկանիշում`
48 կգ ք/կ Հովհաննես Դանիելյան` 8-րդ տեղ ()
51 կգ ք/կ Դերենիկ Գիժլարյան` 51 (400)
51 կգ ք/կ Կարեն Այվազյան` 64 (337,5)
54 կգ ք/կ Արթուր Համբարձումյան` 64 (250)
57 կգ ք/կ Ազատ Հովհաննիսյան` 97 (100)
60 կգ ք/կ Հրաչիկ Ջավախյան` 6 (1250)
64 կգ ք/կ Էդուարդ Համբարձումյան` 9 (1200)
69 կգ ք/կ Սամվել Մաթեւոսյան` 51 (400)
75 կգ ք/կ Անդրանիկ Հակոբյան` 17 (750)
91 կգ ք/կ Ցոլակ Անանիկյան` 14 (850)
Նշենք, որ Կարեն Այվազյանից ու Արթուր Համբարձումյանից բացի բոլոր վերը նշված բռնցքամարտիկները ներկայացնելու են Հայաստանը առաջիկա աշխարհի առաջնությանը, որը տեղի կունենա 2008թ. սեպտեմբերի 1-12 Միլանում:
ԱԻԲԱ վարկանիշային ցուցակը կազմվում է ըստ օլիմպիական խաղերում, աշխարհի առաջնություններում, աշխարհի պատանեկան առաջնություններում, օլիմպիադայի որակավորման մրցություններում եւ ԱԻԲԱ-ի յուրաքանչյուր առաջնությունում բռնցքամարտիկների հավաքած միավորների: ավելի շատ միավորներ տրվում են օլիմպիական խաղերում եւ աշխարհի առաջնություններում:
Առաջին վարկանիշային ցուցակում միավորների քանակով առաջատարը օլիմպիական չեմպիոն, ուկրաինացի Վասիլի Լոմաչենկոն է (57 կգ):
Իսկ լավագույն ցուցանիշներով բռնքամարտիկների քանակով առաջին տեղում Կուբան է, որի Անդրի Էրնանդեսը (51 կգ), Յանկիել Ալարկոնը (54 կգ), Յորդենիս Էրնանդեսը (60 կգ), Ռոնիել Սոտոլոնգոն (64 կգ), Կարլոս Սուարեզը (69 կգ), Էմիլյո Բայոն (75 կգ) եւ Օսմաի Դուարտեն (91 կգ) համապատասխան քաշային կարգերում գլխավորում են վարկանիշային ցուցակները:

21 Август 2009 - 18:20 AMT
Международная ассоциация любительского бокса – AIBA опубликовала первый в истории рейтинг-лист лучших боксеров мира по всем 11 весовым категориям.
Три армянских боксера вошли в десятку лучших в своих весовых категориях: Оганес Даниелян (в/к 48 кг) с 1150 очками на 8-м, Грачик Джавахян (60 кг) с 1250 очками на 6-м, а Эдуард Амбарцумян (64 кг) с 1200 очками расположился на 9 месте в первом рейтинге АИБА.
Еще 7 представителей Армении вошли в сотню лучших.
Положение армянских боксеров в первом рейтинге АИБА:
в/к 48кг Оганес Даниелян – 8 место (1150 очков)
в/к 51кг Дереник Гижларян – 51 (400)
в/к 51кг Карен Айвазян – 64 (337,5)
в/к 54кг Артур Амбарцумян – 64 (250)
в/к 57кг Азат Оганесян – 97 – (100)
в/к 60кг Грачик Джавахян – 6 (1250)
в/к 64кг Эдуард Амбарцумян – 9 (1200)
в/к 69кг Самвел Матевосян – 51 (400)
в/к 75кг Андраник Акопян – 17 (750)
в/к 91кг Цолак Ананикян – 14 (850)
Отметим, что кроме Карена Айвазяна и Артура Амбарцумяна, все вышеперечисленные боксеры будут представлять Армению на предстоящем чемпионате мира, который пройдет с 1 по 12 сентября 2009 года в Милане.
Рейтинг-лист АИБА составляется в соответствии с количеством набранных боксеров очков в олимпийских играх, чемпионатах мира, юношеских чемпионатах мира квалификационных турнирах олимпиады и в каждом турнире АИБА. Больше всего очков дается в олимпийских играх и чемпионатах мира.
По количеству очков в первом рейтинг-листе лидирует олимпийский чемпион украинец Василий Ломаченко (57 кг).
А по числу боксеров с лучшими показателями на первом месте Куба, чьи Андри Эрнандес (51 кг), Янкиель Аларкон (54 кг), Йорденис Эрнандес (60 кг), Рониель Сотолонго(64 кг), Карлос Суарез (69 кг), Эмильо Байо (75 кг) и Осмаи Дуарте (91 кг) возглавляют рейтинг-таблицы в соответствующих весовых категориях.