23 Օգոստոս 2009 - 08:40 AMT
Օգոստոսի 21-ին Երեւանի «Դինամո» մարզահամալիրում կայացավ միջազգային մարտարվեստի մրցախաղ` նվիրված մարտարվեստի լեգենդար վարպետ եւ դերասան Բրյուս Լիին: Մրցախաղին մասնակցում էին մարզիկներ Հայաստանից, Լեռնային Ղարաբաղից եւ Իրանից:
Մրցախաղի կազմակերպիչն էր Հայաստանում գտնվող Ջիտ Կուն Դո Ֆեդերացիան` Ֆեդերացիայի նախագահ Արտուշ Խանդոյանի գլխավորությամբ: Վերջինս PanARMENIAN.Net -ի թղթակցին պատմեց մրցախաղի կազմակերպան գաղափարի մասին եւ բացատրեց, թե ինչ պատճառով չժամանեցին սպասվող պատվիրակությունները Շրի-Լանկայից, Նիգերիայից եւ Հնդկաստանից:
«Քանի որ հուլիսի 20-ը Բրյուս Լիի մահվան օրն է, մենք սկսած 2004թ-ից այդ օրը նրա հիշատակի համար կազմակերպում ենք միջազգային մրցախաղ: Սակայն այս տարի երկրները, որոնց մարզիկները պետք է մասնակցեին, խնդրեցին տեղափեխել մրցախաղը, քանի որ նրանց հարմար չէր ժամանել հուլիսին: Մենք հրավերներ ուղարկեցինք Նիգերիայի մարտարվեստի Ակադեմիա, Շրի-Լանկայի կունգ-ֆուի Ակադեմիա, Հնդկաստանի եւ Իրանի շոտոկան-կարատե Միությանը: Բայց Երեւան ժամանեցին միայն իրանական մարտիկները: Շրի-Լանկան հրաժարվեց մասնակցությունից, իսկ Նիգերիայի եւ Հնդկաստանի մոտ խնդիրներ առաջացան` կապված վիզաների հետ», – ասաց Խանդոյանը:
Մրցախաղում ներկայացված են տարբեր մարտարվեստներ, նաեւ Ջիդ Կուն Դո ոճը` հիմնադրված Բրյուս Լիի կողմից: Հայաստանից առաջնությանը մասնակցում էին 84, իսկ Իրանից 13 մարզիկ: Հայ մարտիկները ներկայացրեցին 9 մարտարվեստական ոճ:
Խանդոյանի խոսքերով, այս մրցախաղը կարեւոր է նաեւ տարբեր երկրների Ֆեդերացիաների համագործակցության տեսակետից:
«Ֆինանսական դժվարությունների պատճառով մենք այնքան էլ հաճախ չենք մասնակցում միջազգային մրցախաղերին: Եվ այս առումով այսպիսի միջոցառումները, որոնք կազմակերպվում են Երեւանում տարին 1-2 անգամ, մեզ համար շատ մեծ կարեւորություն ունեն:

23 Август 2009 - 08:40 AMT
21 августа в Ереване в спортивном зале “Динамо” состоялся международный турнир памяти легендарного мастера боевых искусств и актера Брюса Ли. В турнире принимали участие спортсмены из Армении, Нагорного Карабаха и Ирана.
Организатором турнира выступила Федерация Джит Кун До Армении во главе с президентом Федерации Джид Кун До Армении Артюшой Хандояном. Последний рассказал корреспонденту PanARMENIAN.Net об идее организации этого турнира и обяснил причину, по которой в Ереван не приехали ожидаемые делегации Шри-Ланки, Нигерии и Индии.
“Поскольку 20 июля – это день смерти Брюса Ли, мы, начиная с 2004 года, в этот день организовываем международный турнир его памяти. Но в этом году страны, чьи спортсмены должны были принять участие, попросили перенести турнир, поскольку им было неудобно приехать в июле. Мы отправили приглашения в Академию боевых искусств Нигерии, Академию кунг-фу Шри-Ланки, Ассоциацию шотокан-карате Индии и Ирана. Но в Ереван приехали только иранские спортсмены. Шри-Ланка отказалась от участия, а Нигерия и Индия не уложились во времени, т.е. у них возникли проблемы с визами”, – сказал Хандоян.
В турнире представлены многие стили боевых искусств, в том числе стиль Джид Кун До, основаный самим Брюсом Ли. Из Армении в турнире участие принимали 84, а из Ирана – 13 спортсменов. Только армянские спортсмены представляли 9 стилей боевых искусств.
По словам Хандояна этот турнир также важен с точки зрения сотрудничества с Федерациями боевых исскуств разных стран.
“Мы, в основном из-за финансового недостатка, нечасто принимаем участие в международных турнирах, и поэтому международные турниры в Ереване, которые организовываются 1-2 раза в год, для нас имеют большое значение, как с точки зрения приобретения опыта, так и сотрудничества с Федерациями боевых исскуств разных стран”, – отметил Хандоян.