Հայաստանի շախմատի կանանց հավաքականը Նիմբոյի աշխարհի թիմային առաջնությունում (Չինաստան) այսօր անցկացրել է իր առաջին հանդիպումը Հնկաստանի ընտրանու հետ: Մրցապայքարն ավարտվել է ոչ ոքի հաշվով: Էլինա Դանիելյանն ու Լիլիթ Գալոյանը խաղալով սեւերով` զիջել են Հարիկե Դրոնավալիին եւ Էշա Կարավադեին համապատասխանաբար: Պարտությունից խուսափելուց օգնեցին Լիլիթ Մկրտչյանն ու Նելլի Աղինյանը, ովքեր կրկին սեւերով առավելության հասան Թանեյ Սադդչեւի եւ Մարի Էն Գոմեսի նկատմամբ:
Հիշեցնենք, որ աշխարհի առաջնությանը Հայաստանի հավաքականի մրցակիցներ են հանդիսանում ԱՄՆ, ԼԵհաստանը, Հնդկաստանը, Ռուսաստանը, Վիետնամը, Վրաստանը, Ուկրաինան եւ Չինաստանը (երկու հավաքական):
Առաջնությունը հաղթանակով են սկսել Վրաստանի, Լեհաստանի եւ Չինաստանի առաջին հավաքականները` առավելության հասնելով համապատասխանաբար Վիետնամի, ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի երկրորդ հավաքականների նկատմամբ:
Թիմային մրցաշարի երկրուրդ փուլում հայ շախմատիստները կրկին սեւերով կփորձեն իրենց ուժերը ԱՄՆ-ի հավաքականի հետ:
Աշխարհի առաջնությունում Հայաստանի հավաքականը գլխավոր մարզիչ Արսեն Եղիազարյանի ղեկավարությամբ ներկայացնում են Էլինա Դանիելյանը, Լիլիթ Մկրտչյանը, Լիլիթ Գալոյանը, Նելլի Աղինյանը եւ Սիրանուշ Անդրեասյանը:

Женская сборная Армении по шахматам на командном чемпионате мира в Нимбо (Китай) сегодня провела свою первую встречу против сборной Индии. Матч завершился ничьей. Элина Даниелян и Лили Галоян черными уступили Харике Дронавали и Эша Караваде соответственно. Поражения помогли избежать Лилит Мкртчян и Нелли Агинян, которые также черными взяли верх над Таней Саддчев и Мари Эн Гомес.
Напомним, что на чемпионате мира конкуренцию сборной Армении составят сборные США, Польши, Индии, России, Вьетнама, Грузии, Украины и Китая (две команды).
Победой начали первенство сборные Грузии, Польши и первая сборная Китая, взявшие верх над командами Вьетнама, США и второй командой Китая соответственно.
Во втором туре командного чемпионата мира армянские шахматистки вновь черными померятся силами со сборной США.
Армянскую дружину на мировом первенстве под руководством главного тренера Арсена Егиазаряна представяляют Элина Даниэлян, Лилит Мкртчян, Лилит Галоян, Нелли Агинян и Сирануш Андреасян.