Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը 2010 թ. աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի խաղում, զիջելով Բոսնիայի հավաքականին 0:2 հաշվով, դժվարին կացություն ստեղծեց թուրքական հավաքականի համար:
2002թ. Աշխարհի առաջնության բրոնզե մրցանակակիրը խմբային փուլի 7 խաղերից հետո իր ակտիվում ունի 11 միավոր եւ ետ է մնում երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցնող Բոսնիայի թիմից 4 միավորով, ինչը լուրջ առավելություն է` հաշվի առնելով այն փաստը, որ մինչ խմբային փուլի ավարտը հավաքականները եւս երեքական խաղ պետք է խաղան:
Այնուամենայնիվ, թուրքական հավաքականը մեծ հույսեր ուներ, որ Հայաստանի հավաքականը կկարողանա միավորներ խլել բոսնիացիներից, եւ նրանք սեփական դաշտում հաղթելով էստոնացիներին, կկարողանան նվազագույնի հասցնել տարբերությունը: Ցավոք, հայերը չկարողացան հաղթել բոսնիացիներին, եւ Թուրքիայի հավաքականը, անկախ էստոնացիների հանդեպ 4:2 հաշվով տարած հաղթանակից, կրկին ետ է մնում Բոսնիայից 4 միավորով:
Երեք հանդիպումներից երկուսը թուրքական հավաքականը արտագնա կանցկացնի: Սակայն, հավանաբար, վճռորոշ կլինի սեպտեմբերի 9-ի խաղը Բոսնիայի հավաքականի հետ, որտեղ թուրքերին միայն հաղթանակ է հարկավոր:
Ըստ Թուրքիայի հավաքականի մարզիչ Ֆաթիհ Թերիմի, նա գիտակցում է առաջիկա խաղի կարեւորությունը եւ մրցակցի լրջությունը, եւ նրա սաներն ամեն ինչ կանեն, ցանկալի արդյունքի հասնելու համար:
«Մենք հանդես ենք գալիս ուժեղ մրցակիցների դեմ եւ պետք է բոլոր ջանքերը գործադրենք հաղթելու համար: Մենք դեռ կարող ենք հայտնվել փլեյ-օֆ-ում, եթե հաղթենք Բոսնիայի հավաքականին: Ցանկացած դեպքում, ֆուտբոլում ամեն ինչ հնարավոր է, եւ վատագույն դեպքում մենք կհեռանանք որպես ջենտլմեններ: Եթե մենք չկարողանանք հաղթել բոսնիացիներին, ապա ազնվորեն կճանաչենք մեր պարտությունը»,-Թերիմի խոսքերն է մեջբերում goal.com-ը:
Ոչ ոքի հաշվի դեպքում Թուրքիայի թիմը գործնականում ինքն իր դատավճիռը կստորագրի, քանի որ բոսնիացիներին բավական կլինի 3 միավոր հավաքել Էստոնիայի ու Իսպանիայի հետ առաջիկա խաղերում, ինչը միանգամայն իրական է թվում:
Ցանկացած դեպքում, Թուրքիայի հավաքականի ճակատագիրը կորոշվի հոկտեմբերի 14-ին Հայաստանի հավաքականի հետ վերջին խաղում, որը կարող է կրկին տհաճ անակնկալ մատուցել թուրքական թիմին` չզիջելով արտագնա խաղում:

8 Сентябрь 2009 - 05:53 AMT
Сборная Армении по футболу, в матче отборочного этапа ЧМ-2010, уступив сборной Боснии со счетом 0:2, тем самым поставила в затруднительное положение турецкую сборную.
Бронзовый призер ЧМ-2002 после 7 матчей группового этапа имеет в активе 11 очков и отстает от идущей вторым сборной Боснии на 4 очка, что весьма серьезное преимущество, учитывая тот факт, что до финиша группового этапа сборным осталось сыграть по три игры.
Тем не менее, турецкая сборная хранила большие надежды на то, что армянская команда сможет отобрать очки у боснийцев, и они победив в родных стенах эстонцев, смогут сократить отставание до минимума. Увы, боснийцы оказались не по зубам армянским футболистам, и сборная Турции, несмотря на победу над эстонцами со счетом 4:2, вновь оказалась в отрыве от Боснии на 4 очка.
Из трех встреч две турецкая сборная сыграет на выезде. Но решающим, по всей видимости, станет матч против сборной Боснии 9 сентября, в которой туркам победа будет нужна как воздух.
По словам наставника сборной Турции Фатиха Терима, он осознает важность предстоящего матча и серьезность соперника, и его подопечные сделают все, чтобы добиться желаемого результата.
“Мы выступаем против сильных соперников и должны приложить все усилия, чтобы выиграть. Мы все еще можем пробиться в плей-офф, если победим сборную Боснии. В любом случае, в футболе возможно все, и в худшем случае мы уйдем как джентльмены. Если мы не сумеем одолеть боснийцев, то честно признаем свое поражение”, – приводит слова Терима goal.com.
При ничейном исходе в матче со сборной Боснии, турецкая команда практически сама себе подпишет приговор, поскольку боснийцам достаточно будет в предстоящих матчах против Эстонии и Испании набрать 3 очка, что им вполне под силу.
В любом случае, судьба сборной Турции может решится 14 октября в последнем матче против сборной Армении, которая может вновь насолить турецкой команде, не уступив на выезде.