9 Սեպտեմբեր 2009 - 06:05 AMT
Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ասոցիացիայի (AIBA) գործկոմի նիստում, Միլանում հաստատվեց տղամարդկանց քաշային կարգերը 11-ից մինչեւ 10-ը նվազեցնելու մասին որոշումը, եւ որոշվեցին տղամարդ-մասնակիցների քվոտաները եւ երեք քաշային կարգերը կանանց համար 2012թ. Լոնդոնում կայանալիք Օլիմպիական խաղերի բռնցքամարտի մրցաշարերի համար:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 13-ին Բեռլինում կայացած Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ասոցիացիայի (AIBA) գործկոմի նիստում որոշվեց Լոնդոնում կայանալիք 2012 թ. խաղերի ծրագրում ընդգրկել նաեւ կանանց բռնցքամարտը:
Պարգեւները կխաղարկվեն երեք քաշային կարգում` մինչեւ 51, մինչեւ 60 եւ մինչեւ 75 կգ: Այս կապակցությամբ ՄՕԿ-ը, AIBA-ն կրճատել են տղամարդկանց քաշային կարգերը` հասցնելով դրանց քանակը 10-ի:
Նվազեցվել է նաեւ ամենաթեթեւ քաշային կարգերի թիվը: Նախկին սկզբնական չորս կարգի փոխարեն (մինչեւ 48կգ, մինչեւ 51կգ, մինչեւ 54կգ եւ մինչեւ 57կգ) կլինի երեք քաշային կարգ` մինչեւ 49 կգ, մինչեւ 52 կգ եւ մինչեւ 56 կգ: Սկսած մինչեւ 60 կգ կարգից ամեն ինչ նույնն է մնացել` մինչեւ 60կգ, մինչեւ 64կգ, մինչեւ 69կգ, մինչեւ 75կգ, մինչեւ 81կգ, մինչեւ 91կգ եւ 91կգ բարձր: Այս քաշային կարգերը ուժի մեջ են մտնում 2010 թվականի սեպտեմբերի 1-ից AIBA հովանու ներքո անցկացվող մրցաշարերի համար:
AIBA-ի գործկոմի նիստում որոշվել են նաեւ տղամարդկանց ու կանանց մասնակցության քվոտաները 2012 Օլիմպիական խաղերի բռնցքամարտի մրցաշարերին` կախված քաշային կարգերից: Տղամարդկանց մոտ հանդես կգան` մինչեւ 49կգ քաշային կարգում 26 բռնցքամարտիկ, մինչեւ 52կգ կարգում` 26 բռնցքամարտիկ, մինչեւ 56 կգ կարգում` 28, մինչեւ 60կգ ք/կ`28, մինչեւ 69կգ ք/կ` 28 բռնցքամարտիկ, մինչեւ 75կգ` 28, մինչեւ 81 կգ` 26, մինչեւ 91 կգ` 16 եւ 91կգ բարձր` 16 բռնցքամարտիկ:
Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ Լոնդոնում հանդես կգա 250 բռնցքամարտիկ: 2012 Խաղերում կանայք հանդես կգան երեք քաշային կարգերում (մինչեւ 51, մինչեւ 60 եւ մինչեւ 75կգ)` 12-ական մարզուհիներ, ընդամենը 36 հոգի:

9 Сентябрь 2009 - 06:05 AMT
На заседании исполкома Международной ассоциации любительского бокса (AIBA) в Милане было утверждено решение о сокращении весовых категорий в боксе у мужчин от 11-и до 10-и, и определены квоты участников у мужчин и трех весовых категорий для женщин на боксерских турнирах Олимпийских игр-2012 в Лондоне.
Напомним, что 13 августа исполком Международного олимпийского комитета (МОК) на заседании в Берлине принял решение включить в программу Игр 2012 года в Лондоне – женский бокс.
Награды будут разыграны в трех весовых категориях – до 51, до 60 и до 75 кг. В связи с этим решением МОК, AIBA сократила количество весовых категорий у мужчин до десяти.
Уменьшению подверглось число самых легких весовых категорий. Вместо четырех прежних начальных весов (до 48 кг, до 51 кг, до 54 кг и до 57 кг) были введены три новые категории – до 49 кг, до 52 кг и до 56 кг. Начиная с категории до 60 кг, все осталось по-прежнему – до 60 кг, до 64 кг, до 69 кг, до 75 кг, до 81 кг, до 91 кг и свыше 91 кг. Данные весовые категории вступают в силу с 1 сентября 2010 года для всех турниров, проводимых под эгидой AIBA.
Также на исполкоме AIBA были определены квоты на участие в турнирах по боксу среди мужчин и женщин в зависимости от весовых категорий на Олимпийских играх-2012. У мужчин выступят: в весе до 49 кг – 26 боксеров, до 52 кг – 26, до 56 кг – 28, до 60 кг – 28, до 64 кг – 28, до 69 кг – 28, до 75 кг – 28, до 81 кг – 26, до 91 кг – 16 и свыше 91 кг – 16.
Таким образом, всего в Лондоне выступят 250 боксеров-мужчин. У женщин на Играх-2012 в каждой из трех весовых категорий (до 51, до 60 и до 75 кг) выступят по 12 спортсменок – и 36 всего.