Դոնեցկի «Մետալուրգի» կիսապաշտպան Հենրիկ Մխիթարյանի որակազրկման կապակցությամբ ՀՀ հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը հայտարարել է, որ նրա բացակայությունը 2010թ. Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի Իսպանիայի հավաքականի հետ առաջիկա խաղում, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 10-ին Երեւանում, մեծ կորուստ է մեր հավաքականի համար:
«Ես շատ կցանկանայի, որ Հենրիկը մասնակցեր Իսպանիայի հավաքականի հետ խաղին: Ես դա ասում եմ ոչ թե ի օգուտ թիմի, այլ ավելի շուտ իր համար: Մխիթարյանի համար դա լավ մոտիվացիա կլիներ լավագույնս իրեն դրսեւորելու եւ իր ուժերի նկատմամբ առավել վստահություն ձեռք բերելու համար: Հենրիկ Մխիթարյանի բացակայությունը մեծ կորուստ է մեզ համար, որովհետեւ նա աստիճանաբար դառնում է Հայաստանի հավաքականի շարժիչ ուժը»,-նշել է Մինասյանը:
Հիշեցնենք, որ հայ կիսապաշտպանը 2 խաղերում 2 դեղին քարտ է ստացել, որի հետեւանքով որակազրկվել է մեկ խաղի համար:

В связи с дисквалификацией полузащитника донецкого “Металлурга” Генриха Мхитаряна главный тренер сборной Армении Вардан Минасян заявил, что его отсутствие в предстоящем матче отборочного раунда ЧМ-2010 против сборной Испании, который пройдет 10 октября в Ереване, является большой потерей для сборной.
“Я бы очень хотел, чтобы Генрих принял участие в матче против сборной Испании Я это говорю не в пользу команды, а скорее в его. Для Мхитаряна – это хорошая мотивация быстрее раскрыться и приобрести большую уверенность в своих силах. Отсутствие Мхитаряна большая потеря для нас, потому что он постепенно становится движущей силой сборной Армении”, – отметил Минасян
Напомним, что армянский полузащитник в 2-х матчах нахватался 2-х желтых карточек, что повлекло дисквалификацию на один матч.