11 Սեպտեմբեր 2009 - 20:22 AMT
Սեպտեմբերի 11-ին Միլանում ընթացող բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությունում ՌԴ-ն ներկայացնող հայ բռնցքամարտիկ Դավիթ Հայրապետյանը (48կգք/կ) կիսաեզրափակչում հաղթեց հարավկորեացի Հան Յոնգ Չինին 9:1 հաշվով: Ինչպես նշեց Դավիթ Հայրապետյանի անձնական մարզիչ Վալերի Էնտալցեւը, իր սանը հաղթեց մարտավարական խորամանկության շնորհիվ:
«Կորեացի Չինի հետ մենամարտում Դավիթը խորամանկեց` մրցակցի մոտ ստեղծելով այն տպավորությունը, թե նա դիրքային առավելության է հասել: Կորեացին գրոհի գնաց, արդյունքում առաջին ռաունդից հետո նա առջեւում էր 1:0 հաշվով, սակայն մեկ հարվածը դեռեւս առավելություն չէ,-ասել է Էնտալցեւը: Երկրորդ ռաունդի ավարտին Դավիթը 5 միավորի առավելության հասավ` ապահովելով իր հաղթանակը»,-ասել է նա:
Դավիթ Հայրապետյանի անձնական մարզիչը պատմեց նրա մարտերի նախապատմությունը եզրափակչում նրա մրցակից` Սերդամբա Պուրեվդորի հետ:
«2007թ. Աշխարհի առաջնությունում Դավիթը համոզիչ հաղթանակ տարավ նրա հանդեպ` 27:4 հաշվով: Սակայն դա ոչինչ չի ասում, ինչպես նաեւ Պուրեվդորի արծաթե մեդալը 2008թ. Օլիմպիական խաղերում: Եզրափակչում բոլոր նախորդ ծառայություններն ու անհաջողությունները ետին պլան են մղվում: Դավիթը պետք է կոնկրետ աշխատանք տանի, հարձակման անցնելով, սակայն չմոռանալով նաեւ պաշտպանության մասին, քանի որ մոնղոլացին կամքի ուժ ունեցող տղա է եւ նախորդ մարտերում արդեն ետ է բերել 3-4 միավոր»,-մեջբերում է Էնտալցեւին «Ողջ սպորտը» գործակալությունը:

11 сентября на чемпионате мира по боксу в Милане армянский боксер, представляющий Россию, Давид Айрапетян (в/к 48 кг) победил в полуфинале Хан Йонг Чина из Южной Кореи со счетом 9:1. Как отметил после боя личный тренер Давида Айрапетяна Валерий Энтальцев – его подопечный победил благодаря тактической хитрости.
“Давид в боe с корейцем Чином схитрил. В первом раунде потянул его на себя. В результате у соперника создалось ощущение, что он имеет позиционное преимущество. Ведомый иллюзией, кореец пошел в атаку, хотя его главным козырем является работа на дистанции. В итоге после первого раунда он вел 1:0, но один удар – это не преимущество, – отметил Валерий Энтальцев, – когда Давид выходил на второй раунд, тренер сборной Александр Черноиванов отвесил ему по шлему подзатыльник, чтобы встряхнуть. И Давид проснулся. С первых же секунд он включился, резко взвинтил темп, к чему кореец оказался не готов. К концу первой минуты второго раунда Давид повел в счете 5 очков, практически гарантировав победу», – добавил наставник Айрапетяна
Валерий Энтальцев также рассказал историю боев Давида Айрапетяна с его соперником по финалу – Сердамбой Пуревдором из Монголии.
«На чемпионате мира-2007 Давид уверенно выиграл у монгола – 27:4. Но это ни о чем не говорит, как и серебряная медаль Пуревдора на Олимпийских играх-2008. В финале все прошлые заслуги и неудачи отходят далеко на второй план. Давиду предстоит проделать плотную конкретную работу на полную катушку. Чаще проводить встречные удары на перехватах, что у него хорошо получается. При этом нельзя забывать о защите, поскольку монгол – волевой парень и в предыдущих боях уже отыгрывал три-четыре очка», – приводит слова Энтальцева агентсво «Весь Спорт».