12 Սեպտեմբեր 2009 - 22:41 AMT
ՀՀ երիտասարդական ձյուդոյի հավաքականը շարունակում է իր ելույթները Եվրոպայի առաջնությունում մինչեւ 20 տարեկանների խմբում, որն անցնում է Երեւանում սեպտեմբերի 11-13-ը: ՀՀ 13 ներկայացուցիչներից (5 աղջիկ) 10-ը հանդես եկան առաջին երկու օրերին եւ միայն երեքին հաջողվեց մեդալ նվաճել: Ա.Բաղդասարյանը նվաճեց չեմպիոնի տիտղոսը, իսկ բրոնզե մեդալները նվաճեցին Դավիթ Մկրտչյանը (55 կգ) եւ Տիգրան Վարոսյանը (60կգ):
Մենամարտերի ավարտին, ՀՀ երիտասարդական ձյուդոյի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Բաբայանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց, որ սաներն արդարացրին իր սպասելիքները:
«Սա Եվրոպայի առաջնություն է եւ ցանկացած երկիր հայտարգրում է այս մրցումներին իր ուժեղագույն մարզիկներին: Արտյոմի բոլոր մրցակիցներն ուժեղ էին եւ արժանի հաղթանակի, սակայն Արտյոմն այս անգամ ավելի ուժեղ էր: Իմ սաներն արժանի ելույթ ունեցան եւ արդարացրին իր սպասելիքները»,-ասել է Բաբայանը:
Սեպտեմբերի 13-ին, մրցաշարի եզրափակիչ օրը, տղամարդկանց մրցումներում Հայաստանը կներկայացնեն Կարեն Ջանոյանը (90կգ), Գոռ Խորոդյանը (100կգ) եւ Արտյուշա Մկրտչյանը (+100կգ):

Молодежная сборная Армении по дзюдо продолжает свои выступления на чемпионате Европы до 20 лет, который проходит с 11 по 13 сентября в Ереване. Из 13 представителей (5 девушек) Армении в течении первых двух дней выступили 10 спортсменов и лишь троим удалось внести в копилку сборной медали. Артем Багдасарян завоевал титул чемпиона, а бронзовые медали на свой счет записали Давид Мкртчян (55 кг) и Тигран Варосян (60 кг).
По окончанию поединков, главный тренер молодежной сборной Армении по дзюдо Тигран Бабаян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил, что его подопечные оправдали его ожидания.
«Это первенство Европы и любая страна заявляет на этот турнир своих сильнейших спортсменов. Все соперники Артема были сильными и заслуживали победы. Но Артем в этот раз был сильнее. Мои подопечные выступили достойно и оправдали мои ожидания», – отметил Бабаян
13 сентября, в заключительный день турнира, Армению в мужском турнире будут представлять Карен Джаноян (90 кг), Гор Хородян (до 100 кг) и Артюша Мкртчян (+100кг).