«Բանանց» ֆուտբոլային ակումբի սան Էրիկ Վարդանյանը իրավունք է ստացել մեկ տարի անցկացնել «Բարսելոնայի» դպրոցում:
Նա հաղթել է մրցույթում, որին մասնակցել են շուրջ 204 պատանի ֆուտբոլիստներ: Ժյուրիի անդամները գնահատել են այնպիսի հատկություններն, ինչպես հարվածը, փոխանցումը, դրիբլինգը եւ այլն: Վարդանյանից բացի, կատալոնական թիմի դպրոցում կսովորի նաեւ մի պատանի Մեքսիկայից:
«Բարսելոնան» շատերի եւ նաեւ իմ երազանքն է, ես ուզում էի, որ իմ ցանկությունը կատարվի: Այժմ ես պետք է ջանադրաբար աշխատեմ, որպեսզի կարողանամ շարունակել կրել այդ հայտնի ակումբի անվանումով մարզաշապիկը»,-ասել է Էրիկը:
Պատանի ֆուտբոլիստի հոր` Էմիլ Վարդանյանի խոսքերով, նրա որդին պետք է լավ մարզվի, որպեսզի ապագայում կարողանա շարունակել ուսումն ակումբի ակադեմիայում:
«Անշուշտ, ես շատ ուրախ եմ, որ Էրիկը իրավունք ստացավ կատարելագործվելու «Բարսելոնայի» դպրոցում: Ֆուտբոլի քննությունը նա «գերազանց» հանձնեց: Այժմ նա պետք է լավ մարզվի դպրոցում, որ մեկ տարուց շարունակի ուսումն ակադեմիայում: 12-տարեկանում ակադեմիա ընդունվելու համար նա եւս պետք է ֆուտբոլային քննություն հանձնի: Ցանկացած դեպքում, այն խաղացողները, որոնք չեն անցնում «Բարսելոնայի» ակադեմիա, անցնում են այլ իսպանական ակումբներ կամ Եվրոպայի ակումբներ: «Բարսելոնայի» ընտրությունը շատ պարզ էր: Էրիկը շատ էր ցանկանում խաղալ եւ զուգահեռաբար սովորել այդ դպրոցում: Մենք նույնիսկ կարող էինք հայտնվել «Էսպանյոլի» դպրոցում, սակայն Էրիկը դրա մասին լսել անգամ չէր ուզում»,-մեջբերում է Էրիկի հոր խոսքերը «Բանանցի» պաշտոնական կայքէջը:
Սեպտեմբերի 27-ին Էրիկը կմեկնի Բարսելոնա, իր երազանքին հասնելու համար: Իսկ սեպտեմբերի 15-ին «Բանանցի» դպրոցում տեղի ունեցավ ֆուտբոլիստի հրաժեշտի խաղն իր հասակակիցների հետ:

18 Сентябрь 2009 - 09:55 AMT
Воспитанник футбольной школы ФК “Бананц” Эрик Варданян получил право целый год провести в школе «Барселоны».
Игрок стал победителем конкурса, в котором приняли участие 204 молодых футболиста. Члены жюри оценивали такие качества, как удар, пас, дриблинг и многое другое. Помимо Варданяна учиться в школе каталонской команде сможет юноша из Мексики.
“Барселона”- это мечта многих и моя тоже и я хотел, чтобы моя мечта сбылась. Теперь мне надо более усердно трудиться, чтобы продолжить носить майку этого знаменитого клуба”, – отметил Эрик
По словам отца юного футболиста Эмиля Варданяна, его сын должен усердно тренироваться, чтобы в будущем году успешно пройти уже в академию клуба.
“Конечно, я очень рад, что Эрик получил право усовершенствоваться в школе “Барселоны”. Футбольный экзамен он сдал на “отлично”. Теперь ему надо как следует тренироваться в школе, чтобы через год успешно пройти в академию. В 12 лет прием в академию клуба тоже надо будет пройти, сдав футбольные экзамены. В любом случае те игроки, которые не проходят в академию “Барселоны” переходят в другие испанские клубы или в другие клубы Европы. Наш выбор “Барселоны” был очень прост. Эрик сам хотел играть и параллельно учиться в этой школе. У нас даже был вариант попасть в футбольную школу “Эспаньола”, но Эрик не хотел даже об этом и слышать”, – приводит слова отца Эрика официальный сайт «Бананца».
27-ого сентября Эрик Варданян отбудет из Еревана в Барселону, чтобы воплотить свою мечту. А 15-ого сентября в футбольной школе ФК “Бананц” прошла прощальная игра футболиста со своими сверстниками.