Երեւանում տեղի է ունեցել համաձայնագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը ՀՀ սպորտի ու երիտասարդության նախարարության, ՀՀ Ազգային օլիմպիական կոմիտեի եւ ճապոնական ASICS կորպորացիայի միջեւ: Հայկական կողմից համաձայնագիրը ստորագրել են սպորտի նախարար Արմեն Գրիգորյանը, իսկ ճապոնական ֆիրման ներկայացնում էր «ASICS RUS»-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Ֆոմինը:
Այս համաձայնագրով ASICS-ը դարձավ Հայաստանի սպորտային գերատեսչությունների մարզահագուստի պաշտոնական դիստրիբյուտորը:
Հայաստանում կստեղծվի ASICS-ի կենտրոն, որի շնորհիվ Հայաստանի հավաքականների մարզիկներն ու մարզիչները կներկայանան 2010թ. Վանքուվերի Օլիմպիական եւ Լոնդոնում 2012թ. խաղերին ճապոնական ապրանքանիշի մարզահագուստով:
ASICS-ը մարզահագուստի եւ կոշիկի խոշորագույն արտադրողներից մեկն է: Կորպորացիան ստեղծվել է 1949թ. Ճապոնիայում: ASICS հապավումը նշանակում է «Առողջ մարմնում առողջ ոգի»: Կորպորացիան աշխարհում 5-րդ տեղն է գրավում վաճառքի ծավալներով:

25 Сентябрь 2009 - 17:51 AMT
В Ереване состоялась торжественная церемония подписания соглашения между Министерством спорта и по делам молодежи Армении, Национальным олимпийским комитетом Армении и японской корпорацией ASICS. С армянской стороны соглашение подписал министр спорта Армен Григорян, а японскую фирму представлял генеральный директор организации «ASICS RUS» Игорь Фомин.
Этим соглашением ASICS стал официальным дистрибьютором спортивной одежды спортивных ведомств Армении.
В Армении будет создан центр ASICS, благодаря которому спортсмены и тренеры сборных Армении предстанут на Олимпийские игры в Ванкувере в 2010-м и в Лондоне в 2012 годах в спортивных формах японского брэнда.
ASICS является одним из крупнейших производителей спортивной одежды и обуви. Корпорация была создана в 1949 года в Японии. Аббревиатура ASICS означает «В здоровом теле здоровый дух». Корпорация занимает 5-ое место в мире по объемам продаж.