7 Հոկտեմբեր 2009 - 13:01 AMT
ՖԻՖԱ-ն որակազրկել է Թուրքիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ֆաթիհ Թերիմին մեկ խաղով: Աշխարհի գլխավոր ֆուտբոլային գերատեսչության նման որոշումը պայմանավորված է Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի հետ հանդիպմանը թուրք մասնագետի ոչ սպորտային վարքագծով: Այն ժամանակ գլխավոր մրցավարը ստիպված էր հեռացնել նրան:
Ավելի ուշ մրցավարն իր զեկույցում նշեց, որ թուրքերի մարզիչից վիրավորանքներ չի լսել եւ այլ կոպիտ խախտումներ նույնպես չի նկատել, ուստի ՖԻՖԱ-ն որոշեց չդիմել առավել երկարաժամկետ որակազրկման:
Բելգիայի հետ հանդիպման ժամանակ Թուրքիայի հավաքականի ղեկը ստանձնելու է Ֆաթիհ Թերիմի օգնականներից մեկը, իսկ այաստանի հավաքականի հետ հանդիպմանը, որը կկայանա հոկտեմբերի 14-ին Բուրսայում, Թերիմը կկարողանա վերադառնալ իր տեղը:

ФИФА дисквалифицировала главного тренера сборной Турции Фатиха Терима на один матч. Такое решение главного футбольного ведомства мира обуславливается неспортивным поведением турецкого специалиста во время матча с Боснией и Герцеговиной. Тогда главный судья был вынужден удалить его со скамейки.
Позднее рефери в рапорте отметил, что ругательств от наставника турок не слышал, и других грубых нарушений также не было, поэтому к более длительной дисквалификации ФИФА решил не прибегать.
В поединке с Бельгией руководить действиями игроков сборной Турции будет один из помощников Фатиха Терима, а в матче против сборной Армении, который состоится 14-го октября в Бурсе, Терим сможет вернуться на свое место в технической зоне.