Հոկտեմբերի 11-ին Երեւանում կմեկնարկի կոնտակտային կարատեի բաց առաջնություն` նվիրված մայրաքաղաքի 2791-րդ տարեդարձին: Առաջնությանը կմասնակցեն մինչեւ 16 տարեկան 180 մարզիկներ ՀՀ կոնտակտային կարատեի բոլոր 13 ֆեդերացիաներից: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ն է հաղորդել Հայաստանի հայկիկենդոյի ֆեդերացիայի նախագահ Դավիթ Աթանեսյանը, մրցաշարի գլխավոր նպատակն է ընտրել լավագույններին մինչեւ 16 տարեկան տարիքային խմբում Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու համար, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 24-31-ին Կիպրոսում:
«Մրցաշարի նպատակն է ընտրել ամենաարժանիներին ու լավագույններին, ովքեր կկարողանան ոչ միայն ուղղակի ներկայացնել Հայաստանը, այլ մեդալներ կբերեն: Ուրախալի է, որ մենք կարող ենք հավաքել Հայաստանի տարբեր մարզերի մարզիկներին: Սակայն ըստ նրա, ամենից ուրախալին այն է, որ մրցաշարը նվիրված է մեր մայրաքաղաքի տարեդարձին` մեր բոլոր հաղթանակները նվիրվում են Երեւանին»,-ասել է Աթանեսյանը:
Հայաստանի բաց առաջնությունն այս տարի կտարբերվի նախորդներից, քանի որ պարգեւատրման ավանդական արարողությանը կհաջորդen կարատեիստների ցուցադրական ելույթները, որոնք ցույց կտան մայրաքաղաքի տոնին նվիրված համարներ:
Մրցաշարը կանցնի հոկտեմբերի 11-ին «Արմենիա» մարզասրահում («Մետրոպոլ» հյուրանոցի հարեւանությամբ) եւ կսկսվի 11:00 Երեւանի ժամանակով: Մրցաշարի կազմակերպիչն է Հայաստանի հայկիկենդոյի ֆեդերացիան:

В Ереване 11 октября состоится открытое первенство Армении по контактному карате, приуроченное к 2791-летию Еревана. В первенстве примут участие 180 спортсменов до 16 лет из всех 13 федераций контактных карате Армении. Как сообщил PanARMENIAN.Net президент Федерации айкикендо Армении Давид Атанесян, главной целью турнира является выявление лучших для участия в чемпионате Европы до 16 лет, который пройдет 24-31 октября в Кипре.
“Главной целью этого первенства является отбор самых достойных и лучших, тех кто сможет не просто представлять Армению на международных турнирах, но и приносить медали. Отрадно, что имеем возможность собрать спортсменов из разных областей Армении. Но больше всего радует то, что турнир приурочен ко дню рождения нашей столицы: все победы будут посвящены Еревану”, – сказал Атанесян
Открытое первенство Армении в этом году будет отличаться от прошлогодних, поскольку после традиционной церемонии награждения последует показательное выступления каратистов, которые представят зрителю номера, приуроченные к празднику столицы.
Турнир пройдет 11 октября в спортивном зале «Армения» (по соседству с гостиницей “Метрополь”) и начнется в 11.00 по ереванскому времени. Организатором турнира выступает Федерация Айкикендо Армении.