Հայ բռնցքամարտիկ, թեթեւագույն քաշային կարգում (մինչեւ 51կգ) WBA եւ WIBF վարկածներով պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտի կանանց աշխարհի ու կրկնակի չեմպիոն Սյուզաննա Քենտիկյանը մեկնաբանել է հոկտեմբերի 10 կայացած մենամարտը, որտեղ «Մարդասպան թագուհին» մրցավարների միաձայն որոշմամբ, հաղթեց գերմանաբնակ թուրք բռնցքամարտիկ Յուլիա Սահինին 98:92, 96:94, 97:93 հաշվով:
«Մենամարտը շատ կոշտ ստացվեց, եւ բոլոր 10 ռաունդների ժամանակ ես պայքարեցի ամբողջ ուժով եւ չէի կարողանում շունչ քաշել, քանի որ անընդհատ շարժման մեջ էի: Ես շատ հարվածներ հասցրեցի, սակայն Յուլիան լավ էր պաշտպանվում: Ես ճիշտ օգտագործեցի իմ մտահղացումները եւ մարտավարության տեսակետից ճիշտ վարեցի մենամարտը: Ես ուրախ եմ, որ արդեն երեք գոտի ունեմ եւ պատրաստ եմ նոր փորձությունների»,-մեջբերում է Քենտիկյանին boxing.de-ն:
Այժմ հայ մարզուհու մարզիչ Մագոմեդ Շաբուրովն, իր հերթին, հաստատել է իր սաների խոսքերը` ընդգծելով, որ Սյուզիի համար հեշտ չէր:
«Մենամարտը դյուրին չէր, եւ Սյուզին սկզբում զգուշանում էր: Սակայն չորրորդ ռաունդից հետո, նա սկսեց բաց մենամարտել եւ առավելության հասավ Յուլիայի հանդեպ»,-ասել է Շաբուրովը:
Նշենք, որ Քենտիկյանն իր 26-րդ հաղթանակը տարավ (16-ը նոկաուտով), ինչպես նաեւ նվաճեց WBO առաջին գոտին կանանց շրջանում:

Армянская спортсменка, двукратная чемпионка мира в наилегчайшем весе (до 51 кг) среди женщин-профессионалов по версиям WBA и WIBF Сюзанна Кентикян прокомментировала прошедший 10 октября поединок, в которой «Королева-убийца» единогласным решением судей одержала победу над немкой турецкого происхождения Юлией Сахин со счетом 98:92, 96:94, 97:93.
«Бой получился очень жестким, и в течение всех 10-и раундов я дралась в полную силу, и не могла отдышаться, поскольку постоянно находилась в движении. Я нанесла много ударов, но Юлия хорошо защищалась. Я правильно использовала наши заготовки, и вела тактически правильный бой. Я рада, что у меня сейчас три пояса, и готова к новым испытаниям», – приводит слова Кентикян boxing.de.
Тренер армянской спортсменки Маогомед Шабуров, в свою очередь, подтвердил слова своей подопечной, подчеркнув, что Сюзи пришлось нелегко.
«Поединок был нелегким, и Сюзи сначала осторожничала. Но после четвертого раунда она начала боксировать открыто и дожала Юлию», – сказал Шабуров.
Отметим, что Кентикян одержала свою 26-ю победу (16 нокаутом), а также стала обладательницей первого пояса WBO (Всемирная боксерская организация) среди женщин.