26 Հոկտեմբեր 2009 - 16:27 AMT
«Հայ-թուրքական սահմանի բացումից կարող է մեծապես տուժել Հայաստանի տնտեսությունը, քանի որ այն շատ խոցելի է` ներմուծման ու արտահանման միջեւ բացասական սալդո գոյություն ունի, իսկ Թուրքիան չի կարող հուսալի գործընկեր լինել, քանի որ բազմիցս է հակահայկական արշավներ իրականացրել»,-հայտարարել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը Երեւանում ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մինասյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Ըստ Խաչատրյանի, հայ-թուրքական բաց սահմանի պայմաններում Հայաստանի տնտեսությունը կարող է ցանկացած պահի տուժել, եթե Թուրքիան հանկարծ կրկին փակի սահմանը: «Այս դեպքում Հայաստանին բավականին բացասական հետեւանքներ են սպասում, քանի որ մեր տնտեսությունն արդեն կընտելանա տարանցմանը Թուրքիայի տարածքով»,-ասել է պատգամավորը:
Խաչատրյանը նաեւ առաջարկել է այնպիսի օրենսդրական բարեփոխումներ կատարել, որոնք ուղղված կլինեն երկրում փաստացի մենաշնորհի վերացմանը, որպեսզի հայ մենաշնորհատերերը «սահմանի բացումից հետո չվերածվեն կոմպրադորական բուրժուազիայի, որը կկատարի այլ պետությունների կամքը երկրի ներսում»: «Մենք գտնում ենք, որ միայն լուրջ հակակոռուպցիոն ծրագրերից հետո հնարավոր կլինի բացել սահմանը Թուրքիայի հետ»,-ասել է Խաչատրյանը:
Իր հերթին Գ.Մինասյանն ընդգծել է, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումից հետո շատ նոր մարտահրավերներ կառաջանան Հայաստանի համար, որոնք հարկավոր կլինի հաղթահարել: Նա նաեւ նշել է, որ երկրի կառավարության մակարդակով արդեն իրականացվում են համապատասխան հետազոտություններ, մշակվում են օրենսդրական ակտեր, կազմվում են սցենարներ, որոնք ուժի մեջ կմտնեն սահմանի բացումից հետո:

“От открытия армяно-турецкой границы может сильно пострадать экономика Армении, поскольку она очень уязвима – между импортом и экспортом существует отрицательное сальдо, а Турция не может быть надежным партнером, так как она неоднократно осуществляла антиармянские кампании”, – заявил депутат парламентской фракции “Наследие” Вардан Хачатрян на совместной пресс-конференции в Ереване с депутатом фракции Республиканской партии Армении (РПА) Гагиком Минасяном.
По словам Хачатряна, в условиях открытой армяно-турецкой границы экономика Армении может пострадать в любой момент, если Турция вдруг опять закроет границу. “В этом случае Армению будут ожидать достаточно негативные последствия, поскольку наша экономика уже приспособится к транзиту через Турцию”, – подчеркнул депутат из фракции “Наследие”.
Хачатрян также предложил инициировать такие законодательные реформы, которые направлены на ликвидацию фактической монополии в стране, с тем, чтобы армянские монополисты “после открытия границ не превратились в компрадорскую буржуазию, исполняющую волю других государств внутри Армении”. “Мы считаем, что только после реализации серьезных антикоррупционных программ можно идти на открытие границы с Турцией”, – отметил Хачатрян.
В свою очередь Гагик Минасян подчеркнул, что после открытия армяно-турецкой границы появится много новых вызовов для Армении, которые нужно будет преодолеть. Он также заметил, что на уровне правительства страны уже осуществляются соответствующие исследования, разрабатывают законодательные акты, составляются сценарии, которые войдут в силу после открытия границы.