30 Հոկտեմբեր 2009 - 06:50 AMT
Հավաքական անվտանգության կազմակերպության պայմանագրի (ՀԱՊԿ) երկրների հատուկ ծառայությունները շուրջ 1,7 հազար հանցավոր ուղղվածության եւ մոտ 10 ահաբեկչական ինտերնետ-կայքեր են հայտնաբերել, այդ թվում այնպիսի կայքէջեր, որտեղ մահապարտներ են հավաքագրվում:
ՀԱՊԿ Քարտուղարության մամլո ծառայությունը նշում է ոչ միայն կազմակերպված թմրախմբավորումների բարձր մակարդակը, այլ նաեւ նրանց լավ տեխնիկական հագեցվածությունը: Եվ, որպես հետեւանք, ժամանակակից տեխնոլոգիաների, այդ թվում Ինտերնետ գլոբալ ցանցի կիրառումը հակաիրավական նպատակներով:
«Ընթացիկ տարում ՀԱՊԿ շրջանակներում անցկացված «Պրոքսի» պայմանական անվանումը կրող գործողության ժամանակ, որն ուղղված էր կիբերհանցավորության դեմ, բացահայտվել են տասնյակ կայքէջեր, որոնք առնչություն ունեն թմրանյութերի շրջանառության հետ: Ղազախստանի իրավասու մարմիններն, օրինակ, գործողության ակտիվ փուլի ընթացքում 4 կայքէջ է բացահայտել «ռու» դոմենում, որոնք զբաղվում էին թմրանյութերի իրացմամբ, որի տվյալներից օգտվել է ՌԴ ՆԳՆ-ն: 6 կայքերի վերաբերյալ նմանատիպ տեղեկություններ են ստացվել Ղրղզստանից: Թմրանյութերի տարածման համար Ինտերնետի ցանցի կիրառմանը հակազդելու համար մասնագետները նշում են, որ Ինտերնետի բոլոր օգտվողների համար հասանելի են բազմաթիվ տեղեկատվական ռեսուրսներ, որոնք նվիրված են թմրանյութերի տարբեր տեսակներին, նրանց հավաքման մեթոդներին, տնային պայամններում պատրաստման եւ կիրառման միջոցներին: Կայքերը բացահայտ կերպով տարածում են հերոինի, LSD-ի եւ շրջանառության համար այլ արգելված նյութերի պատրաստման մի քանի եղանակներ»,-ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը, հաղորդում է ՀԱՊԿ մամլո ծառայությունը:

30 Октябрь 2009 - 06:50 AMT
Спецслужбы стран Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) выявили 1,7 тыс. интернет-сайтов преступной направленности и около десяти террористических, в том числе вербовавших смертников. Об этом заявил генсек ОДКБ Николай Бордюжа на пятой международной научной конференции по проблемам безопасности и противодействия терроризму.
Пресс-служба Секретариата ОДКБ отмечает не только высокий уровень организованности наркогруппировок, но и их хорошую техническую оснащенность. И, как следствие, использование в своих противоправных целях современных информационных и коммуникационных технологий, в том числе глобальной сети Интернет.
“В текущем году в ходе проведения в рамках ОДКБ операции под условным наименованием “Прокси”, направленной на противодействие киберпреступности, были выявлены десятки сайтов, имеющих отношение к распространению наркотиков. Компетентными органами Республики Казахстан, например, в ходе активной фазы операции были выявлены 4 сайта в домене “ru”, занимающиеся реализацией наркотических средств, по которым ориентировано МВД России. Аналогичная информация по 6 сайтам получена компетентными органами Кыргызской Республики. В вопросе противодействия использованию сети Интернет для распространения наркотических средств специалисты единодушно отмечают, что все пользователи Интернета имеют возможность доступа к множеству информационных ресурсов, посвященных различным видам наркотиков, методике их сбора, приготовления и употребления в домашних условиях. Посвященные этой тематике сайты открыто распространяют рецепты изготовления героина в нескольких вариантах, LSD и других запрещенных к обороту веществ”,- сказал заместитель генсека ОДКБ Валерий Семериков, передает пресс-служба ОДКБ.