30 Հոկտեմբեր 2009 - 13:02 AMT
Հայաստանում Նիդեռլանդների Թագավորության նորանշանակ դեսպան ՊիտերՅանԼանգենբերգն (նստավայրը` Թբիլիսի) իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դիվանագետին` պաշտոնը ստանձնելու առթիվ եւ ասել, որ Հայաստանը շահագրգռված է խորացնել հարաբերությունները Նիդեռլանդների հետ բոլոր ոլորտներում: Այդ գործում մեծ դերակատարություն վերապահելով դեսպաններին` Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ պարոն Լանգենբերգը ակտիվ կլինի եւ փոխգործակցության շրջանակն ընդլայնելու ուղղությամբ նոր քայլեր կձեռնարկի:
Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել անկախությունից ի վեր Նիդեռլանդների ցուցաբերած աջակցությունը Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը, ինպրես նաեւ ընդգծել է Համաշախարհային բանկի եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի «Հոլանդական խմբի» շրջանակում երկու երկրների միջեւ հաջողությամբ զարգացող համագործակցությունը:
Կողմերն անհրաժեշտ են համարել ոչ միայն երկկողմ, նաեւ բազմակողմ ձեւաչափով հարաբերությունների խորացումը` ԵՄ «Արեւելյան գործընկերության» ծրագիրը դիտարկելով դրան ուղղված կարեւոր գործընթաց:
Դեսպան Լանգենբերգի խնդրանքով նախագահ Սարգսյանն ներկայացրել է նաեւ Հայաստանի մոտեցումները Լեռնային Ղարաբաի հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ, հաղորդում է ՀՀ ղեկավարի մամլո ծառայությունը:

30 Октябрь 2009 - 13:02 AMT
Новоназначенный посол Королевства Нидерландов в Армении Питер Ян Лангенберг (резиденция – Тбилиси) вручил в Ереване верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну. В ходе встречи глава армянского государства поздравил дипломата и отметил, что Армения заинтересована в углублении отношений с Нидерландами во всех областях. Серж Саргсян выразил надежду, что голландский дипломат предпримет новые активные шаги по расширению сотрудничества между Арменией и Нидерландами.
Президент Армении высоко оценил содействие Нидерландов, оказанное экономике Армении, а также подчеркнул успешное сотрудничестве между двумя странами в рамках “Голландской группы” Международного валютного фонда и Всемирного банка.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность углубления отношений не только в двухстороннем, но и в многостороннем формате, рассматривая инициативу «Восточное партнерство» важным в этом направлении процессом.
По просьбе Питера Ян Лангенберга Серж Саргсян представил подходы Еревана в переговорном процессе по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и в нормализации армяно-турецких отношений, сообщает пресс-служба главы армянского государства.