3 Նոյեմբեր 2009 - 15:32 AMT
Լեւոն Արոնյանը մասնակցում է Միխաիլ Տալի հուշամրցաշարին, որն անցկացվում է Մոսկվայում նոյեմբերի 5-ից մինչեւ 18-ը: Ինչպես հացորդում է ՀՀ շախմատի ֆեդերացիան, նրա մրցակիցներն են Անանդը (Հնդկաստան), Կրամնիկը (Ռուսաստան), Կարլսենը (Նորվեգիա), Լեկոն (Հունգարիա), Գելֆանդը (Իսրայել), Իվանչուկը (Ուկրաինա), Մորոզեւիչը (Ռուսաստան), Սվիդլերը (Ռուսաստան), Պոնոմարյովը (Ուկրաինա): Գլխավոր մրցաշարին կհաջորդի աշխարհի կայծակնային խաղի առաջնությունը:
Միխաիլ Տալը (1936-1992) շախմատի աշխարհի ութերորդ չեմպիոնն է (1960-1961), ԽՍՀՄ վեցակի չեմպիոն (1975-1978), լրագրող, «Շախս» ամսագրի գլխավոր խմբագիր (Ռիգա, 1960-70): Նա հաղթել է 40 միջազգային մրցաշարերում, 8 անգամ դարձել է Համաշխարհային օլիմպիադաների հաղթող ԽՍՀՄ հավաքականի կազմում (1958-82): 1988-ին հաղթել է աշխարհի առաջին ոչ պաշտոնական բլից մրցաշարում (պարտիայի համար շախմատիստին տրվում է 5-ական րոպե), առաջ անցնելով աշխարհի չեմպիոն Գ.Կասպարովից եւ նախկին չեմպիոն Ա.Կարպովից:

3 Ноябрь 2009 - 15:32 AMT
5-18 ноября в Москве состоится турнир, посвященный памяти шахматиста Михаила Таля, в котором примет участие армянский гроссмейстер Левон Аронян. Как сообщает Федерация шахмат Армении, соперниками Ароняна на турнире будут Вишванатан Ананд (Индия), Владимир Крамник (Россия), Магнус Карлсен (Норвегия), Петер Леко (Венгрия), Борис Гелфанд (Израель), Вассили Иванчук (Украина), Александр Морозевич (Россия), Петер Свидлер (Россия) и Руслан Пономорев (Украина).
Михаил Таль (1936-1992) – восьмой чемпион мира по шахматам (1960-1961), шестикратный чемпион СССР (в 1957-1978), журналист, главный редактор журнала «Шахс» (Рига, 1960-1970). Выиграл около 40 международных турниров, 8 раз в составе сборной СССР становился победителем Всемирных шахматных Олимпиад (в 1958-82); при этом, как правило, занимал 1-е место на своей доске. В 1988 выиграл первый неофициальный чемпионат мира по блицу (на партию каждому шахматисту дается по 5 минут), опередив чемпиона мира Г. Каспарова и экс-чемпиона мира А. Карпова.