5 Նոյեմբեր 2009 - 12:13 AMT
2010թ. Օլիմպիադայի մեկնարկից չորս ամիս առաջ խոզագրիպից առաջացած բարդություններից Կանադայում ինը մարդ է մահացել: Դա H1N1 գրիպից մահացության ամենաբարձր մակարդակն է Կանադայի տարածքում:
«Օլիմպիական» ավանում, ինչպես ողջ երկրի տարածքում, դեռեւս նկատվում է H1N1 գրիպի պատվաստանյութի պակաս, որի արտադրությամբ Կանադայում զբաղվում են միայն մեկ մատակարարի` դեղագործական GlaxoSmithKline ընկերության լաբորատորիաները: Ակնկալվում է, որ պատվաստանյութ ստանալու բոլոր ցանկացողները կկարողանան դա անել միայն դեկտեմբերի սկզբին:
«Ինչպես ակնկալվում էր, մենք տեսնում ենք հիվանդությունների դեպքերի աճ, ներառյալ ծանր դեպքերը, եւ, որքան էլ տխուր լինի, հիվանդների մահը»,-հայտարարել է Կանադայի բժշկական ծառայության ղեկավարներից մեկը, դոկտոր Պերիի Քենդլը, հաղորդում է eurosport.ru-ն:
Ձմեռային օլիմպիական խաղերը տեղի կունենան 2010-ի փետրվարի 12-28-ը Կանադայի Վանքուվեր եւ Ուիսթլեր քաղաքներում: Կանադայի բժշկական ատյաններն արդեն իսկ խորհուրդ են տվել խաղերի մասնակիցներին կանխավ պատվաստվել H1N1 գրիպից:

За четыре месяца до старта Олимпиады-2010 от вызванных свиным гриппом осложнений в Канаде умерло девять человек. Это самый высокий уровень смертности от гриппа H1N1 среди всех провинций и территорий Канады нынешней осенью.
В «олимпийской» провинции, как и по всей стране, пока наблюдается дефицит доз вакцины от H1N1, производством которой в Канаде занимаются лаборатории лишь одного поставщика – фармацевтической компании GlaxoSmithKline. Ожидается, что все желающие получить прививку от свиного гриппа канадцы смогут сделать это только к началу декабря.
«Как и ожидалось, мы видим резкий скачок количества случаев заболевания, включая тяжелые случаи и, как это ни печально, смерть пациентов», – заявил один из руководителей медицинской службы Канады доктор Перри Кендэлл, сообщает eurosport.ru.
Зимние Олимпийские игры, который примут расположенные в Канаде Ванкувер и Уистлер, пройдут с 12 по 28 февраля 2010 года. Медицинские власти региона уже порекомендовали всем участникам Игр привиться от H1N1 заблаговременно, до приезда в Канаду.