2009թ. ՀՀ սպորտի նախարարությունը լուծել է իր առջեւ կանգնած բոլոր խնդիրները: Այդ մասին նոյմբերի 6-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ սպորտի ու երիտասարդության գործերով նախարար Արմեն Գրիգորյանը: Նրա խոսքերով, 2009-ին պատանեկան սպորտի ոլորտում առաջընթացը 7-10 տոկոս է: «2008-ի համեմատ, որը մեր պատանիները միջազգային մրցումներում նվաճեցին 27 մեդալ, այս տարի նրանց թիվը հասավ 41-ի: Ավելացել է նաեւ սպորտով զբաղվող երեխաների թիվը, հասնելով 43 715-ի»,-հայտարարել է սպորտի նախարարը:
Գրիգորյանը նշել է նաեւ մեծերի հաջողությունները: Հոկտեմբերի տվյալներով հայ մարզիկներին հաջողվել է նվաճել 119 մեդալ, իսկ մինչեւ տարեվերջ դեռ կա ծանրամարտի աշխարհի առաջնություն, մինչեւ 23տ. ձյուդոյի Եվրոպայի առաջնություն, ուշուի աշխարհի առաջնություն: «Կցանկանայի նշել, որ 2008-ին, երբ մեր հավաքականը մասնակցել էր նաեւ Օլիմպիական խաղերին, ունեինք ընդամենը 108 մեդալ»,-ասել է Գրիգորյանը` հավելելով, որ 2009-ին կատարվել են Հայաստանում մասսայական սպորի զարգացմանն ուղղված աշխատանքներ:

В 2009 году Министерство спорта Армении решило все стоящие перед ведомством задачи. Об этом на состоявшейся 6-го ноября пресс-конференции заявил министр спорта и по делам молодежи Армении Армен Григорян. По его словам, в 2009 году прогресс в сфере юношеского спорта составил 7-10 %. “По сравнению с 2008 году, когда в международных соревнованиях наши юные спортсмены завоевали 27 медалей, в этом году их число достигло 41. Также увеличилось число детей, занимающихся спортом, достигнув 43 715», – заявил министр спорта.
Григорян также отметил успехи у взрослых спортсменов. По данным на октябрь армянским спортсменам удалось завоевать 119 медалей, а до окончания года еще будет проведен чемпионат мира по тяжелой атлетике, чемпионат Европы по дзюдо до 23-и лет, чемпионат мира по ушу. «Хочу отметить, что в 2008 году, когда наша сборная участвовала и в Олимпийских играх, медалей было всего 108», – сказал Григорян, добавив, что в 2009 году были проведены работы по развитию массового спорта в Армении.