10 Նոյեմբեր 2009 - 12:35 AMT
«Բասկետբոլի «Հատիս» ակումբըի տնօրենների խորհուրդը որոշել է ուժեղ թիմ հավաքել: Այդ նպատակով մենք հրավիրել ենք լեգիոներների ու փորձառու մարզիչ Գիա Կանչելիին Վրաստանից: Ծանր պայմաններում մենք կարողացանք կազմակերպել թիմի աշխատանքը, քանի որ սա լավ շանս է ներկայացնելու Հայաստանը բասկետբոլի մրցույթում»,-մամլո ասուլիսում ասել է «Հատիս» ակումբըի տնօրենների խորհրդի անդամ Րաֆֆի Նիզիբլյանը:
Ըստ «Հատիս» ակումբըի տնօրենների խորհրդի անդամ եւ Հայաստանի բասկետոբլի ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանի, թիմի ղեկավարությունը 36 հավակնորդներից ընտրեց հետեւյալ լեգիոներներին` «Բոյան Վուլիչին (Սերբիա), Իվա Սերդարին (Խորվաթիա), Նաթիա Աբուլաձեին (Վրաստան), որոնք Եվրոպայի մրցաշարերում խաղալու փորձ ունեն:
«Հատիս» բասկետբոլային ակումբի վերականգնումը բիզնես-նախագիծ չէ, այն սոցիալական բնույթ է կրում: Չափազանց կարեւոր է, որ երեխաները հետաքրքվեն բասկետբոլով: Բացի այդ, «Հատիսի» վերածնունդը խթան կհանդիսանա Հայաստանում այլ խաղարկային մարզատեսակների զարգացման համար»,-ասել է ֆեդերացիայի նախագահը:
Բասկետբոլի «Հատիս» ակումբը լույս նոյեմբերի 11-ի գիշերը կմեկնի Աթենք, որտեղ կմասնակցի 2009-2010թթ. Եվրոպայի լիգայի խմբային փուլին: Հիշեցնենք, որ առաջին խաղը «Հատիսը» կխաղա Հունաստանի «Պանատինայկոսի» հետ: Նույն խմբում հանդես են գալիս «Վոլոգդա Չիվակատան» (Ռուսաստան) եւ «Բեշիկտաշը» (Թուրքիա):

10 Ноябрь 2009 - 12:35 AMT
«Совет директоров баскетбольного клуба «Атис» решил создать сильную команду. Для этого пригласили легионеров и опытного тренера Гию Казанчяна из Грузии. В трудных условиях смогли организовать работу команды, поскольку это хороший шанс представить Армению на баскетбольном турнире», – на состоявшейся 10 ноября пресс-конференции заявил член совета директоров клуба «Атис» Раффи Низиблян.
По словам члена совета директоров клуба и президента федерации баскетбола Армении Грачья Ростомяна, руководство команды из 36 баскетболисток выбрало следующих легионеров – Бояну Вулич (Сербия), Иву Сердар (Хорватия), Натию Абуладзе (Грузия), у которых есть опыт игры на турнирах Еврокубка и которые сейчас представляют «Атис».
«Возрождение «Атиса» – не бизнес-проект, оно имеет социальный характер. Очень важно, чтобы дети интересовались баскетболом. Кроме этого, возрождение «Атиса» послужит импульсом для развития других игровых видов спорта в Армении», – отметил президент федерации баскетбола Армении.
Баскетбольный клуб «Атис» в ночь на 11 ноября вылетает в Афины, где примет участие в групповом этапе Лиги Европы 2009-2010. Напомним, что первый матч «Атис» сыграет с «Панатинайкосом» (Греция). В одной группе выступают и «Вологда Чиваката» (Россия) и «Бешикташ» (Турция).