6 Մարտ 2002 - 18:12 AMT
ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ԿՈՆԳՐԵՍԱԿԱՆՆԵՐԸ ԿՈՉ ԵՆ ԱՐԵԼ ԱՄՆ-Ի ՆԱԽԱԳԱՀԻՆ ՕՍՄԱՆՅԱՆ ԹՈՒՐՔԻԱՅՈՒՄ 1915 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀԱՅԵՐԻ ԿՈՏՈՐԱԾԸ ԱՆՎԱՆԵԼ «ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆ»
ԱՄՆ Կոնգրեսի «Հայկական խմբի» համանախագահներ Ֆրենկ Փալոնեն եւ Ջո Նոլենբերգը նամակով դիմել են նախագահ Ջորջ Բուշին եւ կոչ են արել միանշանակ գնահատական տալ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությանը: Ինչպես հաղորդել են Ամերիկայի Հայկական Համագումարում, նամակում, մասնավորապես, ասվում է, որ 2000 թվականին, իր նախընտրական արշավի ժամանակ, Ջ.Բուշը խոստացել էր ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Սակայն 2001 թվականի ապրիլի 24-ի հայտարարության մեջ ԱՄՆ նախագահը չի օգտագործել «ցեղասպանություն» բառը եւ հայտարարել է «մոտ 1.5 միլիոն հայերի բնաջնջման մասին»: Կոնգրեսականները կոչ են արել ԱՄՆ նախագահին ընդգրկել «ցեղասպանություն» բառը ամերիկյան հայերին ուղղված իր ավանդական դիմումի մեջ, որով նա մտադիր է հանդես գալ ընթացիկ տարվա ապրիլի 24-ին: Նամակում ընդգծվում է այն միտքը, որ «հիմա, երբ Ամերիկան թոթափում է 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչական գործողությունների հետեւանքները եւ արդար պայքար է մղում ընդդեմ բռնության, անհրաժեշտ է հիշել 1915 թվականի նպատակաուղղված կոտորածի զոհերի մասին»: «Հավանաբար, այսօր ինչպես երբեք մենք կարող ենք հասկանալ եւ կիսել Օսմանյան կայսրությունում անմարդկայնորեն սպանված 1.5 միլիոն հայերի սարսափն ու տառապանքը, ինչպես նաեւ նրանց, ովքեր ողջ են մնացել եւ ապաստան են գտել ԱՄՆ-յում»,- նշվում է կոնգրեսականների նամակում:

6 Март 2002 - 18:12 AMT
АМЕРИКАНСКИЕ КОНГРЕССМЕНЫ ПРИЗВАЛИ ПРЕЗИДЕНТА США НАЗВАТЬ “ГЕНОЦИДОМ” МАССОВОЕ ИСТРЕБЛЕНИЕ АРМЯН В ОСМАНСКОЙ ТУРЦИИ В 1915 ГОДУ
Сопредседатели “Армянской группы” Конгресса США Фрэнк Паллоне и Джо Нолленберг обратились с письмом к президенту Джорджу Бушу и призвали его дать однозначную оценку Геноциду армян 1915 года. Как сообщили в Армянской Ассамблее Америки, в письме, в частности, говорится, что в 2000 году, в ходе своей предвыборной кампании, Дж.Буш обещал признать Геноцид армян. Однако в заявлении от 24 апреля 2001 года президент США не употребил термин “геноцид” и заявил об “истреблении около 1.5 миллиона армян”. Конгрессмены призвали президента США включить слово “геноцид” в свое традиционное обращение к американским армянам, с которым он намерен выступить 24 апреля текущего года. В письме подчеркивается, что “когда Америка оправляется от последствий террористической атаки 11 сентября 2001 года и ведет справедливую борьбу против насилия, необходимо вспомнить о более ранних жертвах целенаправленной резни”. “Наверное, сегодня как никогда мы можем понять и разделить ужас и страдания 1.5 миллионов армян, бесчеловечно убитых в Османской империи и тех, кто остался в живых и нашел убежище в США”, – отмечается в письме конгрессменов.