Նոյեմբերի 20-ից դեկտեմբերի 14-ը Խանտի-Մանսիյսկում (Ռուսաստան) կկայանան շախմատի աշխարհի գավաթի մրցությունները` World cup-2009, որին կմասնակցեն 128 շախմատիստներ, որոնվ թվում` երկու հայ գրոսմայստերներ` Գաբրիել Սարգսյանն (2676) ու Տիգրան Պետրոսյանը (2615): PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Տիգրան Պետրոսյանը հայտնեց, որ պատրաստվում է այդ մրցաշարին ու կաշխատի հնարավորինս լավ ելույթ ունենալ:
Ներկա պահին հայ գրոսմայստեր Տիգրան Պետրոսյանը մասնակցում է «Ֆուտբոլ հանուն հավասար հնարավորությունների» առաջնությանը: «Ազատ ժամանակ մենք միշտ ֆուտբոլ ենք խաղում: Որոշ առումով այն նման է շախմատին, քանի որ երկու դեպքում էլ մտածել է պետք»,- նշեց Պետրոսյանը:

С 20 ноября по в 14 декабря в Ханты-Мансийске (Россия) состоятся соревнования на кубок мира по шахматам – World cup-2009, в котором примут участие 128 шахматистов из разных стран. Армению представят олимпийские чемпионы Габриел Саркисян (2676) и Тигран Петросян (2615). В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Тигран Петросян сказал, что готовится к этому турниру и постарается выступить хорошо.
В настоящее время армянский гроссмейстер Тигран Петросян участвует в турнире ”Футбол ради равных возможностей”. «В свободное время мы всегда играем в футбол. В некоторой степени он похож на шахматы, поскольку в обоих случаях нужно думать”,- отметил Петросян.