20 Նոյեմբեր 2009 - 09:08 AMT
Նոյեմբերի 19-ին «Հատիս» բասկետբոլի ակումբը Եվրոպայի գավաթի խմբային փուլում Երեւանում ընդունել է «Չեւակատային»: Հայ բասկետբոլիստուհիները հաղթեցին 4 գնդակի տարբերությամբ, խաղի վերջնական արդյունքն է` 103:99:
«Ես շնորհավորում եմ Հայաստանի բոլոր բնակիչներին այս հաղթանակի առիթով: Մենք հավատում էինք հաղթանակին: Եթե «Հատիսը» պարտվեր «Չեւակատային», կկորցներ խմբից դուրս գալու բոլոր շանսերը»,-ասել է «Հատիս»-ի գլխավոր մարզիչ Գիա Ղազանչյանը:
Ըստ մարզիչի, հիանալի խաղացին Բոյանա Վուլիչը (Սերբիա) եւ Մաուրիտա Ռեյդան (ԱՄՆ), որոնք ամենաարդյունավետ խաղացողներն են թիմում, միասին նրանք 51 գնդակ են խփել 103-ից: «Եթե համեմատենք «Ատինայկոսի» հետ անցած խաղի հետ, կարելի է ասել, որ ավելի լավ էին կազմակերպվել խաղացողների հարաբերությունները` եւ պասերը լավ էին փոխանցվում, եւ միմյանց ավելի լավ էին զգում, դա էլ նպաստեց մեր հաղթանակին»,-ասել է Ղազանչյանը:
Ըստ մարզչի, «Հատիսը» հայկական թիմ է եւ այնտեղ պետք է 2-3 հայ բասկետբոլիստուհիներ խաղան, իսկ այժմ միայն Աննա Բաղդոյանին մարզիչը կարող է թույլ տալ խաղալ թիմում, մյուսները դեռեւս պատրաստ չեն լուրջ խաղերի:

19 ноября баскетбольный клуб “Атис” в Ереване принял “Чевакату” (Россия) в рамках группового этапа Кубка Европы. Армянские баскетболистки победили с разницей в 4 мяча, конечный итог игры – 103:99.
“Я поздравляю всю Армению с этой победой. У нас был настрой на победу. Если бы мы проиграли, то потеряли бы все шансы выйти из группы”, – сказал главный тренер “Атиса” Гия Казанчян.
По словам тренера, отлично сыграли Бояна Вулич (Сербия) и Маурита Рейда (США), которые были самыми результативными игроками в команде, вместе они забили 51 мяч из 103. “Если сравнить с прошлой игрой с “Атинайкосом”, то можно сказать, что лучше было организовано взаимоотношение игроков: и пасы лучше отдавали друг другу, и лучше чувствовали друг друга, за счет этого мы победили”,- сказал Казанчян.
Как сказал тренер “Атиса”, единственная проблема команды – очень короткая скамейка запасных и слабая защита. “Провал был в защите команды, причина в том, что мы играем в 6 человек, они устают, это большой минус”,- сказал Казанчян.
По словам тренера, “Атис” – армянская команда и в ней должны играть 2-3 армянских баскетболистки, сейчас же только Анне Багдоян тренер может позволить играть в команде, остальные еще не готовы к серьезным матчам.