21 Նոյեմբեր 2009 - 11:19 AMT
Նոյեմբերի 21-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը «Վահագնի» համալիրում կազմակերպեց «Վազք հանուն կյանքի» մրցությունը, որին մասնակցեց նաեւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Մարի Յովանովիչն ասաց, որ առաջին անգա է մասնակցում նման մրցության: «Յուրաքանչյուր մարդ պետք է առողջ ապրելակերպ վարի: Չեմ կարծում, թե այսօր ես կկարողանամ հաղթել, սակայն կարեւորը մասնակցությունն է»,- ասաց դեսպանը:
Մրցության ժամանակ Մարի Յովանովիչը հանդես եկավ 19-րդ համարի ներքո: «ԱՄՆ-ում նման միջոցառումները հաճախ են տեղի ունենում, ես վստահ չեմ, որ Հայաստանում այն ավանդական կդառնա, բայց կարելի է փորձել ավելացնել մասնակիցների թիվը»,- ավելացրեց Յովանովիչը:
Մրցությանը մասնակցեցին ՀՀ-ում ԱՄՆ եւ այլ երկրների դեսպանատները, «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ընկերակցությունը եւ այլ միջազգային կազմակերպություններ ներկայացնող մոտ 100 երեխաներ ու մեծահասակներ: Մրցությունը նվիրված է ամերիկյան տոնին` Երախտագիտության օրվան եւ ուղղված է առողջ ապրելակերպի քարոզմանը: Երեխաներից հաղթողներ կամ պարտվողներ չկային եւ բոլոր 50 պատանի մասնակիցներին մրցանակներ հանձնվեցին, իսկ մրցության հաղթող մեծահասակները դրամական պարգեւներ ստացան:

Посольство США в Армении в жилом комплексе «Ваагни» 21 ноября организовало соревнование «Бег ради жизни», в котором приняла участие и посол США в Армении Мари Йованович. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Мари Йованович сказала, что впервые участвует в подобном соревновании. «Каждый человек должен вести здоровый образ жизни. Не думаю, что сегодня я сумею победить, но главное участие»,- сказала посол.
На соревновании Мари Йованович выступила под 19-ым номером. «В США подобные мероприятия происходят часто, я не уверенна, что в Армении оно станет традиционным, но можно постараться увеличить число участников»,- добавила Йованович.
В соревновании приняли участие около 100 детей и взрослых, представляющих посольства США и других стран в РА, корпорацию «Вызовы тысячелетия» и другие международные организации. Соревнование посвящено американскому празднику Дню благодарения и направлено на пропаганду здорового образа жизни. Среди детей не было победителей и побежденных и всем 50 юным участникам достались призы, а взрослые, победившие на соревновании, были награждены денежными премиями.