Նոյեմբերի 22-ին հայ ծանրամարտիկները կսկսեն իրենց ելույթները Գոյանգում (Հարավային Կորեա), որտեղ նոյեմբերի 17-ին արդեն մեկնարկել է ծանրամարտի Աշխարհի առաջնությունը: Հայաստանի հավաքականից առաջինը ելույթ կունենա այս տարվա Եվրոպայի չեմպիոն Առաքել Միրզոյանը (69 կգ):
Վնասվածքի պատճառով Գոյանգ չի մեկնել ամենաուժեղ ծանրամարտիկներից մեկը` Գեւորգ Դավթյանը (77 կգ ք/կ, 2006 եւ 2007թթ. Եվրոպայի չեմպիոն, 2007թ. աշխարհի արծաթե մեդալակիր, 2008թ. Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր):
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Գեւորգ Դավթյանն ասաց, որ բոլոր հայ ծանրամարտիկները լավ են պատրաստվել եւ հաղթանակի բոլոր շանսերն ունեն: «Բոլոր հավաքները նորմալ են անցել, տղաները լավ ֆիզիկական պատրաստականություն ունեն: Լավագույնի հույսն ունենք»,- ասաց Դավթյանը:
Այս տարի այդ քաշային կարգում ելույթ կունենա Տիգրան Գ. Մարտիրոսյանը` 69 կգ ք/կ Եվրոպայի չեմպիոն, 2008թ. Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր: «Տիգրանը միջազգային առաջնություններին մասնակցելու մեծ փորձ ունի, նա շատ ուժեղ մարզիկ է»,- ավելացրեց Դավթյանը:
Դավթյանի խոսքով, ինքն արդեն բուժել է մեջքի եւ ծնկի վնասվածքները եւ հուսով է, որ 2010-ին կկարողանա ելույթ ունենալ միջազգային առաջնություններում:

21 Ноябрь 2009 - 15:42 AMT
22 ноября армянские тяжелоатлеты начнут свои выступления в Гоянге (Южная Корея), где 17 ноября уже начался Чемпионат мира по тяжелой атлетике. Из сборной Армении первым выступит чемпион Европы этого года Аракел Мирзоян (69кг).
В Гоянг из-за травмы не поехал один из самых сильных армянских тяжелоатлетов Геворк Давтян (чемпион Европы 2006 и 2007 в 77 в/к, серебряный призер мира 2007, бронзовый медалист Олимпийских игр 2008).
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Геворк Давтян сказал, что все армянские тяжелоатлеты хорошо подготовлены и у них есть все шансы на победу. «Все сборы прошли нормально, ребята в хорошей форме. Надеемся на лучшее», – сказал Давтян.
В этом году в этой весовой категории выступает Тигран Г. Мартиросян – чемпион Европы в 69 в/к, бронзовый призер Олимпийских игр 2008 года. “У Тиграна большой опыт участия на международных турнирах, он очень сильный спортсмен”,- добавил Давтян.
По словам Давтяна, он уже излечил травмы спины и колена, и надеется, что в 2010 году сможет выступить на международных турнирах.