Գոյանգում ընթացող ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում Առաքել Միրզոյանը արծաթ նվաճեց 69կգ ք/կ: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Միրզոյանը կիսել է իր ակնկալիքներն ու ապրումները: «Աջ ձեռքի վնասվածքը խանգարեց ինձ աշխարհի չեմպիոն դառնալ: Վնասվածքը ես ստացել եմ 3 տարի առաջ: Սակայն թող արծաթե մեդալն ինձ համար դաս լինի, որ հետագայում ես ավելի մեծ նվաճումներ ունենամ»,-ասել է 2009թ. Եվրոպայի չեմպիոն եւ արդեն աշխարհի արծաթե մրցանակակիրը:
Ըստ Միրզոյանի, նա չկարողացավ զսպել արցունքները, երբ հայտնի դարձավ, որ ինքը արծաթ է նվաճել: «Չեմ կարող ասել, թե ես արտասվում էի ուրախությունից, սակայն չեմ էլ ժխտում, որ շատ ուրախ էի»,-ասել է Միրզոյանը:
Հիշեցնենք, որ պոկում վարժությունում Միրզոյանը 3 մոտեցումներից կարողացավ օգտագործել երկուսը եւ բարձրացրեց 154 կգ քաշը: Արդյունքում նա նվաճեց փոքր արծաթե մեդալը: Հրում վարժությունում նա բարձրացրեց 180 կգ եւ երկամարտի արդյունքում հավաքեց 334 կգ` դառնալով աշխարհի արծաթե մրցանակակիր:
Նոյեմբերի 24-ին իր ելույթները կսկսի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մրցանակակիր Տիգրան Մարտիրոսյանը, որն առաջին անգամ հանդես կգա 77 կգ քաշային կարգում, նախկինում նա ելույթ էր ունենում Միրզոյանի քաշային կարգում:

24 Ноябрь 2009 - 08:29 AMT
Армянский штангист Аракел Мирзоян на чемпионате мира по тяжелой атлетике, который проходит в Гоянге (Южная Корея), в в/к 69 кг. завоевал серебро. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Мирзоян поделился своими ожиданиями и переживаниями. «Травма правой руки мне помешала стать чемпионом мира, ее я получил 3 года назад. Но пусть серебряная медаль для меня станет уроком, чтобы в дальнейшей моей спортивной карьере я достиг более высоких титулов», – сказал чемпион Европы 2009 года и уже серебряный призер чемпионата мира.
По словам Мирзояна, он не смог сдержать слез после того, как стало ясно, что завоевал серебряную медаль. “Не могу сказать, что я плакал от радости, но и не отрицаю, что был очень рад”, – отметил Аракел Мирзоян.
Напомним, что в рывке из 3 попыток Мирзоян смог удачно использовать две и поднял штангу весом 154 кг. В результате Мирзоян завоевал малую бронзовую медаль. В толчке он поднял 180 килограммов и по итогам двоеборья набрал 334 кг, став серебряным призером чемпионата мира.
24 ноября начнет свое выступление бронзовый призер Олимпийских игр Тигран Мартиросян, который впервые выступит весовой категории 77 кг., раньше Мартиросян выступал в весовой категории Мирзояна.