30 Նոյեմբեր 2009 - 13:17 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը ջրբաժան է դարձել իշխանության կոալիցիայի համար: Ի հայտ է եկել երկրորդ բեւեռի հայտնվելու վտանգը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության անդամ Ստեփան Սաֆարյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) 12-րդ համագումարը լիկվիդացրեց այդ վտանգը: «Ես չեմ կարծում, թե նախքան ՀՀ նոր նախագահական ընտրությունները մենք վկա կդառնանք կոալիցիայի պառակտմանը»,- նշեց Սաֆարյանը:
Մեկնաբանելով կոալիցիայի ու ընդդիմության միջեւ հնարավոր համագործակցությունը` Սաֆարյանն ընդգծեց, որ դա հնարավոր բան չէ` հղում անելով Սերժ Սարգսյանի խոսքերին այն մասին, որ «վերջնականապես չկայացած ընտրական համակարգը, քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտները, մամուլի, հավաքների ազատությունը եւ այլ ազատությունները հանգեցնում են հասարակա-քաղաքական ճգնաժամին»: «Չեմ կարծում, թե նման հայտարարությունից հետո ընդդիմությունը կցանկանա համագործակցել կոալիցիայի հետ»,- ընդգծեց Ստեփան Սաֆարյանը` ավելացնելով, որ նախագահի այդ հայտարարությունն ուղղակիորեն հղում էր ընդդիմությանը:
ՀՀԿ պատգամավոր Կարեն Ավագյանն իր հերթին չհամաձայնեց Սաֆարյանի կարծիքի հետ` նշելով, որ ՀՀ նախագահի հայտարարությունն ուղղված էր իշխանության բոլոր ինստիտուտներին, որպեսզի նրանք ավելի ժամանակակից դառնան: Ընդ որում, նա չբացառեց կոալիցիայի ու ընդդիմության համագործակցության հնարավորությունը: «Ինչու չէ, եթե Հայ ազգային կոնգրեսը ցանկանա միանալ ՀՀԿ նախագծերին, ապա համագործակցությունը միանգամայն հնարավոր է»,- ասաց Ավագյանը:

Нормализация армяно-турецких отношений стала водоразделом для коалиции власти. Появилась опасность появления второго полюса. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель парламентской фракции партии «Наследие» Степан Сафарян. По его словам, 12-й съезд Республиканской партии Армении (РПА) ликвидировал эту опасность. «Я не думаю, что до новых президентских выборов РА мы станем свидетелями раскола коалиции», – отметил Сафарян.
Комментируя возможное сотрудничество между коалицией и оппозицией, Сафарян подчеркнул, что оно не представляется возможным, сославшись при этом на слова выступления Сержа Саргсяна о том, что «не до конца состоявшиеся избирательная система, институты гражданского общества, свобода прессы, собраний и других свобод, приводят к общественно-политическому кризису». «Не думаю, что после такого заявления оппозиция захочет сотрудничать с коалицией», – подчеркнул Степан Сафарян, добавив, что данное заявление президента напрямую было обращено к оппозиции.
В свою очередь депутат РПА Карен Авагян не согласился с мнением Сафаряна, отметив, что заявление президента РА было обращено ко всем институтам власти, чтобы они стали более современными. При этом, он не исключил возможность сотрудничества между коалицией и оппозицией. «Почему бы и нет, если Армянский национальный конгресс захочет присоединиться к проектам РПА, то сотрудничество вполне возможно», – сказал Авагян.