Դեկտեմբերի 4-ին Հայաստանի ծանր ատլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը հանրագումարի էր բերել Հոյանգոյում (Հարավային Կորեա) անցկացված աշխարհի մրցումների արդյունքները: Հոյանգոյից հայ մարզիկները 12 մեդալ են բերել:
Խաչատրյանը հայտարարել է, որ գոհ է արդյունքներից: «Մրցումներին մասնակցող բոլոր 7 ծանրամարտիկները գերազանց ելույթ ունեցան: Նազիկ Ավդալյանի հաղթանակը բոլորինս է: Ինձ հատկապես հաճելիորեն զարմացրեց Գեւորգ Պողոսյանը, որը «ձգում» վարժության ժամանակ բարձրացրեց 208 կգ: Այդպիսի ծանրություն ծանրամարտիկը նույնիսկ մարզումների ժամանակ չի բարձրացրել», – ասել է Խաչատրյանը:
Ֆեդերացիայի նախագահի խոսքերի համաձայն, այս տարի հայ մարզիկների շահած 135 մեդալներից 69-ը ծանրամարտիկներինն է` քաշային եւ տարիքային բոլոր կարգերում:
Ինչ վերաբերում է համապատասխան պարգեւատրմանը, ապա Սամվել Խաչատրյանի խոսքերի համաձայն, աշխարհի չեմպիոնը կստանա 5 մլն դրամ, իսկ չեմպիոնի մարզիչն ու կանանց հավաքականի մարզիչը Հայաստանի նախագահի անունից` որպես պարգեւ կստանան 2,5 մլն դրամ: «Սակայն դա դեռ բոլորը չէ, Ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահը նույնպես պարգեւներ է տալու: Պարգեւներ կստանան նաեւ աշխարհի մրցումների մյուս մրցանակակիրները», – ավելացրել է Սամվել Խաչատրյանը:
2008 թ. Եվրոպայի չեմպիոն, 2009 թ. Եվրոպայի մրցումների արծաթե մրցանակակիր Նազիկ Ավդալյանը (69կգ) նոյեմբերի 27-ին Հոյանգոյում (Հարավային Կորեա)անցկացված աշխարհի մրցումներին գրավեց հաղթողի կոչումը: Ընդհանուր թվով Նազիկ Ավդալյանը Հայաստան է բերել 3 ոսկե մեդալ:
Ավդալյանը «ձգում» վարժության ժամանակ բարձրացրել է 119 կգ ծանրաձողը եւ շահել է փոքր ոսկե մեդալ, դա նրա երկրորդ փորձն էր, քանի որ առաջինը դատավորները չէին հաշվել: «Հրում» վարժությունում Ավդալյանը բարձրացրել է 147 կգ եւ երկամարտի արդյունքով հավաքել 266 կգ:

4 декабря президент Федерации тяжелой атлетики Армении Самвел Хачатрян подвел итоги чемпионата мира, который прошел в Гоянге (Южная Корея). Из Гоянга армянские штангисты привезли 12 медалей.
Хачатрян заявил, что доволен результатами. «Все 7 штангистов выступили отлично. Победа Назик Авдалян принадлежит нам всем. Меня особенно приятно удивил Геворк Погосян, который в упражнении «рывок» поднял 208 килограммов, такой вес штангист не поднимал даже во время тренировок»,- сказал Хачатрян.
По словам президента Федерации, в этом году из 135 медалей, завоеванных армянскими спортсменами, 69 приходится на долю армянских штангистов во всех весовых и возрастных категориях.
Что касается соответствующего вознаграждения, то, по словам Самвела Хачатряна, чемпион мира получит 5 миллионов драмов, а тренеру женской сборной и личному тренеру чемпиона от имени президента Армении будет вручено 2,5 миллионов драмов. «Но это еще не все, президент Национального олимпийского комитета тоже вручит награды. Награды получат и остальные призеры чемпионата мира»,- добавил Самвел Хачатрян.
27 ноября чемпионка Европы 2008 года, серебряный призер чемпионата Европы 2009 Назик Авдалян (69 в/к) на чемпионате мира, который проходит в Гоянге (Южная Корея), завоевала чемпионский титул. В целом Назик Авдалян внесла в копилку Армении 3 золотые медали.
В упражнении «рывок» Авдалян подняла 119-килограммовую штангу и завоевала малую золотую медаль, это была ее вторая попытка, поскольку судьи не засчитали первую. В упражнении «толчок» Авдалян подняла 147 килограммов и по итогам двоеборья набрала 266 килограммов.