19 Փետրվար 2002 - 18:38 AMT
ՎՐԱՍՏԱՆՈՒՄ ՀԻՎԱՆԴԱԳԻՆ ԵՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ ԱԽԱԼՔԱԼԱԿԻ ՇՐՋԱՆԻ ՎԱՐՉԱԿԱԶՄԻ ՂԵԿԱՎԱՐԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՅՆ ՄԱՍԻՆ, ՈՐ ԻՆՔՆԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿՕԳՆԻ ՋԱՎԱԽՔԻՆ ՀԱՂԹԱՀԱՐԵԼ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԴԺՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Թբիլիսիում լայն արձագանք է գտել «Ջավախք» հասարակական շարժման ներկայացուցիչի հեռուստաելույթը, որում առաջարկվում է ինքնավարություն տրամադրել Վրաստանի Սամցխե Ջավախեթի մարզին, որի հարավում հայեր են բնակվում: Հանդես գալով Թբիլիսիի «Ռուսթավի-2» հեռուստաընկերությունում, Ախալքալակ քաղաքի տեղական ինքնակառավարման մարմնի ղեկավարը հայտարարել է այն մասին, որ Ջավախեթիի ինքնավարությունը եւ որոշումներ ընդունելու որոշակի ինքնուրույնությունը թույլ կտա բարելավել տարածաշրջանի տնտեսական վիճակը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմինֆո» գործակալությունը` վկայակոչելով «ԲիԷս-պրեսս» գործալությանը, Վրաստանի խորհրդարանի բյուրոյի նիստում, այդ հայտարարության կապակցությամբ մտահոգություն է հայտնել «XX1 դար» խմբակցության նախագահ Վախթանգ Բոչորիշվիլին: Նա առաջարկել է գումարել խորհրդարանի արտահերթ նիստ Ջավախեթիի հարցի քննարկման համար: Պատգամավորն առաջարկել է խորհրդարան հրավիրել պետնախարարին, ԱԳՆ ղեկավարին, իրավապահ մարմինների ղեկավարներին եւ փակ դռների ետեւում քննարկել ունեցած տեղեկատվությունը, արձանագրել իրենց դիրքորոշումը եւ ներկայացնել երկրի նախագահին որոշակի որոշում կայացնելու համար: Ըստ Բոչորոշվիլու` Հայաստանի կառավարությունը շատ լավ վերահսկում է հայկական սփյուռքը Վրաստանում եւ հասարակական կազմակերպությունների նման հայտարարությունները չեն համապատասխանում տարածաշրջանի բնակչության տրամադրությանը եւ «եղանակ չեն ստեղծում» Ախալքալակում: Բուրջանաձեն ընդգծել է, որ վերջերս Երեւան կատարած նրա այցի ընթացքում նա համոզվել է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը մեծ նշանակություն է տալիս Վրաստանի հետ նորմալ հարաբերություններ պահպանելուն եւ երկրի ղեկավարությունը շահագրգռված չէ Ջվախեթիում իրավիճակի լարվածությամբ:

19 Февраль 2002 - 18:38 AMT
В ГРУЗИИ БОЛЕЗНЕННО ВОСПРИНЯЛИ ЗАЯВЛЕНИЕ ГЛАВЫ РАЙОННОЙ АДМИНИСТРАЦИИ АХАЛКАЛАКИ О ТОМ, ЧТО АВТОНОМИЯ ПОМОГЛА БЫ ДЖАВАХЕТИИ ПРЕОДОЛЕТЬ ЭКОНОМИЧЕСКИЕ ТРУДНОСТИ
Широкий резонанс вызвало телевыступление в Тбилиси представителя общественного движения “Джавахк”, с предложением о предоставлении автономии или самоуправления грузинской области Самцхе-Джавахетия, на юге которой компактно проживают армяне. Выступая в эфире тбилисской телекомпании “Рустави-2”, руководитель органа местного самоуправления города Ахалкалаки высказал предположение о том, что автономия Джавахетии и определенная самостоятельность в принятии решений позволит улучшить экономическое положение региона. Как сообщает “Арминфо” со ссылкой на агентство “БиЭс-пресс”, на заседании бюро парламента Грузии озабоченность в связи с этим заявлением выразил председатель фракции “ХХ1 век” Вахтанг Бочоришвили. Он предложил созвать внеочередное заседание парламента для обсуждения вопроса о Джавахетии. Депутат предложил пригласить в парламент госминистра, главу МИД, руководителей правоохранительных органов и за закрытыми дверями обсудить имеющуюся информацию, зафиксировать свою позицию и
представить ее президенту для принятия определенного решения. По мнению Бочоришвили, правительство Армении очень хорошо контролирует армянскую диаспору в Грузии и подобные заявления не делаются без ведома Еревана. Председатель парламента Грузии Нино Бурджанадзе выступила против созыва заседания по вопросу о Джавахетии. По ее словам, подобные заявления представителей общественных организаций не соответствуют общему настроению населения региона и “не делают погоду” в Ахалкалаки. Бурджанадзе подчеркнула, что в ходе ее недавнего визита в Ереван она убедилась в том, что все руководство Армении придает огромное значение поддержанию нормальных отношений с Грузией и руководство страны не заинтересовано в напряженной ситуации в Джавахетии.