11 Դեկտեմբեր 2009 - 13:07 AMT
«2009 թ. Հայաստանը ապրել է աննախադեպ տնտեսական անկում, այնուամենայնիվ կառավարությունը կարողացավ բնակչությանը հեռու պահել սոցիալական ցնցումներից», – ՀՀ ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց «Օրինաց երկիր» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Խաչիկ Հարությունյանը:
Պատգամավորը նշել է նաեւ, որ եկող տարի սպասվում է տնտեսական աճ: Նա նաեւ կարեւորեց այն, որ բոլոր սոցիալական ծրագրերը, որոնք նշված են 2010 թ. բյուջեում, պետք է ամբողջությամբ ֆինանսավորվեն:
Լրագրողների այն հարցին, թե ինչպես է «Օրինաց երկիրը» գնահատում «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին Սերժ Սարգսյանի երեկվա հայտարարությանը, պատգամավորը նշեց, որ այն արժանի պատասխան էր հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը հետաձգելու մասին Թուրքիայի բարձրաստիճան անձանց հայտարարությանը:
Դեկտեմբերի 10-ին Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ եթե Անկարան ձգձգի արձանագրությունների վավերացումը, ապա Հայաստանը կօգտվի միջազգային իրավունքով ընձեռված հնարավորությունից: «Ես արդեն հանձնարարել եմ Հայաստանի օրենսգրքում ուղղումներ պատրաստել, որոնք վերաբերելու են միջազգային պայմանագրերի ստորագրումը, վավերացումը անօրինական հայտարարելուն», – ասել է Հայաստանի նախագահը:

“В 2009 году Армения пережила беспрецедентный экономический спад, но тем не менее, правительство смогло уберечь население от социальных потрясений”, – в ходе брифинга в НС РА отметил депутат парламентской фракции партии “Оринац еркир” Хачик Арутюнян.
Депутат отметил, что в следующем году ожидается экономический рост. Он также придал важность тому, что все социальные программы, намеченные в бюджете на 2010 год, будут полностью профинансированы.
Отвечая на вопрос журналистов о том, как оценивает партия “Оринац еркир” вчерашнее заявление президента РА Сержа Саргсяна о внесении поправок в закон РА “О международных договорах”, депутат отметил, что это было достойным ответом на заявления высокопоставленных лиц Турции о намерении затянуть процесс ратификации армяно-турецких Протоколов.
10-го декабря Серж Саргсян заявил, что если Анкара затянет процесс ратификации Протоколов, то Армения воспользуется предоставленной ей международным правом возможностью. «Я уже поручил подготовить поправки к законодательству Армении, касающиеся подписания, ратификации, объявления недействительными международных договоров», – отметил глава армянского государства.