16 Դեկտեմբեր 2009 - 14:51 AMT
2009 թվականին հայ ծանրորդները բոլոր տարիքային խմբերում 69 մեդալ են նվաճել: Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ գոհ է անցած տարվա արդյունքներից: «Մեր մարզիկների ելույթները ես գերազանց եմ համարում: 2009թ. հայ մարզիկների նվաճած 135 մեդալից 69-ը ծանրորդներն են ստացել»,-ասել է Խաչատրյանը:
ՀՀ լավագույն մարզիկների տասնյակում են 4 ծանրորդներ` տարվա լավագույն մարզիկ է ճանաչվել Եվրոպայի չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը, երկրորդ տեղում է Եվրոպայի չեմպիոն եւ աշխարհի արծաթե մրցանակակիր Առաքել Միրզոյանը, 4-րդ տեղում է աշխարհի արծաթե մրցանակակիր Տիգրան Գ.Մարտիրոսյանը եւ 6-րդն են Եվրոպայի եւ աշխարհի բրոնզե մրցանակակիր Հռիփսիմե Խուրշուդյանը:
2010թ. հայ ծանրորդները կմասնակցեն 8 միջազգային մրցաշարի` ապրիլի 2-ին Մինսկում կսկսվի Եվրոպայի առաջնությունը, մայիսին` Եվրոպայի պատանիների առաջնությունը Վալենսիայում, իսկ հունիսին` երիտասարդների աշխարհի առաջնությունը Սոֆիայում: Հունիսի ավարտին-հուլիսի սկզբին տեղի կունենա աշխարհի ուսանողական առաջնությունը: Հոկտեմբերին կմեկնարկի մինչեւ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունը Լիմասոլում:
Ըստ Խաչատրյանի, 2010 թվականը լարված ու ծանր տարի է լինելու հայ ծանրորդների համար: «Մեծահասակների աշխարհի առաջնությունը կանցնի Անթալիայում եւ վարկանիշային կլինի: Հայաստանը կներկայացնեն 7 աղջիկ-ծանրորդներ եւ 8 ծանրորդներ: Ես եւ ողջ Հայաստանը երջանիկ կլինենք, եթե Թուրքիայում հնչի Հայաստանի օրհներգը»,-ասել է ֆեդերացիայի նախագահը:
Օգոստոսի 14-ին Սինգապուրում մեկնարկում են օլիմպիական խաղերը, որտեղ Հայաստանը 2 ծանրորդներ կներկայացնեն: «Մենք նպատակ ենք դրել առանց մեդալի չվերադառնալ Սինգապուրից»»-ասել է Խաչատրյանը:

16 Декабрь 2009 - 14:51 AMT
Президент Федерации тяжелой атлетики Армении Самвел Хачатрян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что доволен результатами прошедшего года. «Выступление наших спортсменов считаю отличным. Из 135 медалей, завоеванных армянскими спортсменами в 2009 году, почти половину принесли штангисты «, – сказал Хачатрян.
В десятке лучших спортсменов Армении 4 штангистов: лучшей спортсменкой года стала чемпион Европы Назик Авдалян, на втором месте чемпион Европы и серебряный призер мира Аракел Мирзоян, серебряный призер мира Тигран Г. Мартиросян на 4 месте и на 6-ом – бронзовый призер чемпионата Европы и мира Рипсиме Хуршудян.
В 2010 году армянские штангисты примут участие в 8 международных турнирах. 2 апреля в Минске (Белоруссия) начнется чемпионат Европы среди взрослых, в мае – чемпионат Европы среди юношей (Валенсия), в июне – чемпионат мира среди молодежи (София). В конце июня и в начале июля пройдет студенческий чемпионат мира (Тайпе). В октябре начнется чемпионат Европы до 23 лет (Лимассол).
По словам Хачатряна, 2010-ый для армянских штангистов будет тяжелым и напряженным годом. «Чемпионат мира среди взрослых пройдет в Анталии (Турция) и будет рейтинговым. Армению представят 7 штангисток и 8 штангистов. Я и вся Армения были бы счастливы, если бы армянский гимн зазвучал в Турции», – добавил президент Федерации.
14 августа в Сингапуре стартуют юношеские олимпийские игры, на которых Армению представят 2 штангиста. “Мы поставили перед собой цель без медалей из Сингапура не возвращаться ”, – отметил Хачатрян.