Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայում, Լեռնային Ղարաբաղի սամբոյի ֆեդերացիան 20 տարեկան է: 1989թ. Լեոնիդ Հայրապետյանի նախաձեռնությամբ ԼՂՀ-ում բացվեց Հայաստանի սամբոյի եւ ձյուդոյի հանրապետական մարզադպրոցի բաժանմունքը:
1993 թվականին ԼՂՀ սամբիստներն առաջին անգամ մասնակցեցին Եվրոպայի առաջնությանը, որն անցնում էր Իտալիայի Տուրինում: Սամբիստները նվաճեցին 5 ոսկե, 3 արծաթե եւ 2 բրոնզե մեդալ, ընդհանուր թիմային ստուգարքում զբաղեցնելով 3-րդ տեղը:
20 տարում ԼՂՀ սամբիստները Հայաստանի հավաքականի կազմում 15 մեդալ են նվաճել շուրջ 60 միջազգային եւ հայաստանյան մրցաշարերում նվաճել են 1 ոսկե, 4 արծաթե եւ 10 բրոնզե մեդալ:
7 սամբիստներ ստացել են «ՀՀ սպորտի վարպետի» կոչում, նրանցից մեկը` Աշոտ Դանիելյանը Եվրոպայի չենպիոն է եւ 2009 թվականի աշխարհի առաջնության բրոնզե մրցանակակիր:

17 Декабрь 2009 - 11:00 AMT
Как сообщила PanARMENIAN.Net в Федерации самбо Армении, Федерации самбо Нагорного Карабаха исполнилось 20 лет. В 1989 году по инициативе Леонида Айрапетяна в НКР открылся филиал республиканской спортшколы Армении по самбо и дзюдо.
В 1993 году самбисты НКР впервые приняли участие в чемпионате Европы, который проходил в Турине (Италия). Самбисты завоевали 5 золотых, 3 серебряных и 2 бронзовые медали, в общекомандном зачете заняв 3 место.
В течение 20 лет самбисты НКР в составе сборной Армении более чем в 60 международных турнирах и чемпионатах Армении завоевали 1 золотую, 4 серебряных и 10 бронзовых медалей.
7 самбистов получили звание «Мастер спорта РА», один из них – чемпион Европы и бронзовый призер чемпионата мира 2009 года Ашот Даниелян.