Դեկտեմբերի 2009-2010թթ. Եվրոպայի գավաթի խաղարկության ընտրական մրցաշարի խմբային փուլի F խմբում Երեւանի բասկետբոլի «Հատիս» խումբը երկրորդ անգամ հաղթեց Թուրքիայի «Բեշիկթաշին» 78:74 հաշվով եւ հաղթահարեց խմբային փուլը: Խաղից հետո տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում «Բեշիկթաշի» գլխավոր մարզիչ Ազիզ Աքայան շնորհավորեց «Հատիսի» մարզչին եւ խաղացողներին: Նա չժխտեց, որ խաղը կարեւոր էր երկու թիմերի համար: «Խաղից առաջ արդեն պարզ էր, որ եւ «Բեշիկթաշը», եւ «Հատիսը» հաջորդ փուլի ուղեգրերը նվաճել են, պայքարն ընթանում էր խմբում տեղի համար: Ահա ինչու խաղը պահպանեց ինտրիգը»,-ասել է Աքայան:
Ըստ «Բեշիկթաշի» մարզչի, թիմը երկու տարբեր կազմ ունի, եւ մենք Երեւան ենք ժամանել ոչ ուժեղ կազմով: «Բեշիկթաշը» նաեւ նոր խաղացողների ձեռք կբերի տրանսֆերտային սեզոնում:
Ա.Աքայան նշել է, որ հայ երկրպագուներն իրենց շատ լավ ընդունեցին: «Անցյալ տարի մենք խաղում էինք Եվրոլիգայում, սակայն նույնիսկ այնտեղ դահլիճում այդպիսի մթնոլորտ չկար: Այսպիսի երկրպագուների մենք չենք հանդիպել նույնիսկ Եվրոպայում»,-ասել է Աքայան:
«Բեշիկթաշի» գլխավոր մարզիչը նշել է, որ Ստամբուլում կրած պարտությունից հետո, որտեղ նրա թիմը զիջեց «Հատիսին» 87:64 հաշվով, նրանք շատ ջանադրաբար էին նախապատրաստվել «Հատիսի» հետ խաղին: «Առաջին խաղում մենք թերագնահատեցինք «Հատիսի» հնարավորությունները, չէ որ մինչ այդ մեր թիմը հաղթել էր «Չեւակատային» եւ «Ատինայկոսին»,-ասել է Աքայան:

«Атис» 17 декабря в отборочном турнире Кубка Европы 2009-2010 года одержал вторую победу над турецким “Бешикташем” со счетом 74:72 и преодолел групповой этап. В ходе послематчевой конференции главный тренер “Бешикташа” Азиз Акая поздравил игроков и тренеров “Атиса”. Он не отрицал, что игра была важной для обеих команд. “До игры уже было ясно, что и “Бешикташ”, и ”Атис” завоевали путевку в следующий тур, борьба шла за место в группе. Вот почему игра сохраняла интригу”, – сказал Акая.
По словам главного тренера “Бешикташа”, команда имеет два разных состава, и они приехали в Ереван не самым сильным составом. “Бешикташ” приобретет новых игроков во время трансферного сезона.
Азиз Акая отметил, что армянские болельщики их приняли очень хорошо. “В прошлом году мы играли в Евролиге, но даже там не было такой атмосферы в зале. Таких болельщиков не встречали даже в Европе”,- сказал Акая.
Главный тренер “Бешикташа” отметил, что после поражения в Стамбуле, где его команда проиграла “Атису” со счетом 87:64, они тщательно подготовились к этой игре. “В первой игре мы недооценили возможности “Атиса”, ведь наша команда до того обыграла “Чевакату” и “Атинайкос”,- добавил Акая.