Հունվարի 7-ին երեւանյան «Հատիս» բասկետբոլային ակումբը 2009-2010թթ. Եվրոպայի Գավաթի 1/16-ում առաջին խաղն անցկացրեց Օրենբուրգի «Նադեժդայի» (Ռուսաստան) հետ եւ 69:80 հաշվով պարտություն կրեց: Խաղից հետո «Հատիսի» գլխավոր մարզիչ Գիա Ղազանչյանն ասաց, որ իր սաները որպես զբոսաշրջիկ չեն մեկնելու Օրենբուրգ: «Մենք մեկ շաբաթ ունենք եւ պատրաստվելու ենք պատասխան խաղին: Մենք հյուրընկալվելիս հաղթելու փորձ ունենք, այդպես մենք Թուրքիայում պարտության մատնեցինք «Բեշիքթաշին»: «Նադեժդան» շատ ավելի ուժեց է «Բեշիքթաշից», բայց մենք կփորձենք լավ խաղալ»,- ասաց Ղազանչյանը:
Իսկ «Նադեժդայի» ավագ մարզիչ Յուրի Կարանդաշովը նշեց, որ իրենք նույնպես կփորձեն լավ խաղալ: «ՖԻԲԱ հավաթում մեր խնդիրը որքան հնարավոր է շատ անցնելն է: Մեր առջեւ նպատակ է դրված 3-րդ տեղը զբաղեցնել Ռուսաստանի առաջնությունում եւ Ռուսաստանի Գավաթում»,- ասաց Կարանդաշովը:

8 Январь 2010 - 12:55 AMT
7 января ереванский баскетбольный клуб «Атис» провел первую игру в 1/16 финале Кубка Европы 2009-2010 с «Надеждой» Оренбург (Россия) и проиграл со счетом 69:80. После игры главный тренер «Атис» Гиа Казанчян сказал, что в Оренбург его подопечные поедут не в качестве туристов. «У нас есть неделя, и мы будем готовиться к ответной игре. У нас есть опыт побеждать в гостях, так в Турции мы обыграли «Бешикташ». «Надежда» намного сильнее “Бешикташа”, но мы постараемся сыграть хорошо»,- сказал Казанчян.
А старший тренер «Надежды» Юрий Карандашов отметил, что они тоже постараются сыграть хорошо. « В кубке ФИБА наша задача – пройти как можно дальше. Перед нами поставлена цель занять 3 место в чемпионате России и в Кубке России»,- сказал Карандашов.