Թուրքիայի Բուրսա քաղաքում ընթացող Շախմատի աշխարհի թիմային առաջնությունում ՀՀ հավաքականը 7-րդ տուրում հանդիպել է առաջնության առաջատար Ռուսաստանի հավաքականի հետ: Հայ շախմատիստները կարողացան ոչ ոքի խաղալ` 2:2 եւ այժմ գրավում են 5-րդ տեղը:
Պարտիաներն ավարտվել են հետեւյալ կերպ`
Լեւոն Արոնյան-Ալեքսանդր Գրիշչուկ-0,5:0,5
Վլադիմիր Հակոբյան-Ալեքսանդր Մորոզեւիչ-1:0
Գաբրիել Սարգսյան-Եվգենի Տոմաշեւսկի-0:1
Արմեն Փաշիկյան-Վլադիմիր Մալախով-0,5:0,5
7-րդ տուրից հետո առաջատար է դարձել ԱՄՆ հավաքականը 12 (18) միավորով, ՌԴ հավաքականը երկրորդ տեղում է 11 (17,5) միավորով: Հայ շախմատիստները տանելով 3 հաղթանակ, խաղալով 2 ոչ ոքի եւ կրելով 2 պարտություն 8 (15) միավորով 5-րդ տեղում են:
8-րդ տեղում հայ շախմատիստների մրցակիցը կլինի ԱՄՆ հավաքականը:
Հիշեցնենք, որ մինչ առաջնության ավարտը 2 տուր է մնացել: Առաջնությունը մեկնարկել է հունվարի 4-ին եւ կավարտվի հունվարի 14-ին:

Сборная Армении по шахматам на командном чемпионате мира (Бурса, Турция) в 7 туре встретилась с лидером чемпионата – сборной России. Армянские шахматисты смогли сыграть вничью 2:2 и теперь занимают пятое место.
Партии закончились следующим образом:
Левон Аронян – Александр Грищук – 0,5-0,5
Владимир Акопян – Александр Морозевич – 1-0
Габриель Саркисян – Евгений Томашевский – 0-1
Арман Пашикян – Владимир Малахов – 0,5-0,5
После 7 тура лидером чемпионата стала сборная США с 12 (18) очками, с 11 (17,5) очками сборная Россия на втором месте. Армянские гроссмейстеры после 3 побед, 2 ничьих и 2 поражений с 8 (15) очками на пятом месте.
В 8 туре соперником армянских шахматистов будет сборная США.
Напомним, что до окончания чемпионата осталось 2 тура. Чемпионат стартовал 4 января и закончится 14 января.